هنر و تجربه: کنت لونرگن یکی از سه فیلم‌نامه‌نویسی است که نامش در عنوان‌بندی «این را تحلیل کن» دیده می‌شود، اما معنی‌اش این نیست که او فیلم را تماشا کرده است!

نویسنده و کارگردان فیلم‌های «مارگارت» و «منچستر کنار دریا» به‌تازگی در گفت‌وگویی با مارک مارِن به این موضوع اشاره کرده و توضیح داده است که چون سهم او در نسخه نهایی این کمدی مافیایی (با بازی‌های بیلی کریستال و رابرت دنیرو در نقش‌های اصلی) اندک بوده، در حدود بیست سال گذشته از تماشای فیلم اجتناب کرده است.

اما مارن وقتی با شور و اشتیاق گفت که این کمدی را بارها تماشا کرده و دوستش دارد، با این واقعیت درباره لونرگن مواجه شد که هرگز فیلم را ندیده است: «بازنویسی شد… یکی از اولین تجربه‌های هالیوودی من بود. البته به‌هیچ‌وجه غافلگیر نشدم چون می‌دانستم که به چه کاری تن داده‌ام اما چهارده نفر آن را بازنویسی کردند. از این رو فکر نمی‌کنم حتی یک کلمه هم از من باقی مانده باشد بجز عنوان. البته ایده و شوخ‌طبعی اثر برای من است که به همین خاطر هم نامم در عنوان‌بندی آمده است… البته بخش‌هایی از فیلم را دیده‌ام و برایم بامزه هم بوده است.»

به هر حال کمدی موفق «این را تحلیل کن» (۱۹۹۹) در گیشه به فروشی ۱۷۶ میلیون دلاری دست پیدا کرد و در سال ۲۰۰۲ دنباله‌ای با عنوان «آن را تحلیل کن» بر آن ساخته شد.

  • ایندی‌وایر