هنروتجربه: درباره نتفلیکس و فیلم‌های مهمی که امسال در فصل جوایز دارد، اخبار زیادی منتشر شده‌اند و هم‌چنان منتشر خواهند شد؛ فیلم‌هایی مانند «روما»، «چکامه باستر اسکراگز» و «قفس پرنده» که بی‌تردید می‌توانند در فصل جوایز سروصدایی به‌پا کنند و دست‌کم «روما» (آلفونسو کوارون) تا این‌جا جوایز قابل توجهی را نصیب سازندگانش کرده است.

اما در این میان نباید فیلم «خوش‌حال مثل لازارو» را فراموش کرد که یکی از تحسین‌شده‌ترین و منتخب‌های جشنواره کن امسال بود. فیلمی که در کن جایزه بهترین فیلم‌نامه را به دست آورد و از دیروز ۳۰ نوامبر (۹ آذر) به صورت محدود در سینماها اکران شده و هم‌زمان در نتفلیکس قابل دریافت است. داستان به زندگی لازارو می‌پردازد که در مناطق روستایی ایتالیایی که دورانش مشخص نیست کار و سفر می‌کند؛ و البته در ادامه سر از کلان‌شهری عظیم درمی‌آورد.

«خوش‌حال مثل لازارو» سومین فیلم بلند داستانی آلیس رورواچر نویسنده و کارگردان ایتالیایی است که با همین سه فیلم اسم‌ورسمی برای خودش در سینمای جهان دست‌وپا کرده است. هر دو فیلم قبلی او در جشنواره کن روی پرده رفتند و جوایز بی‌شماری را برایش به ارمغان آوردند. برخی بر این باورند که «خوش‌حال مثل لازارو» می‌تواند در بخش اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان، پس از «روما» شانس اصلی باشد و چه‌بسا ناگهان این تندیس طلایی را هم به دست بیاورد!

  • پلی‌لیست