هنروتجربه:فیلم «من سیاه‌پوستم» به کارگردانی رفیع پیتز و مدیریت هنری ملک جهان خزاعی در هنروتجربه اکران می‌شود. مراسم رونمایی این فیلم روز شنبه، ۱۷ آذر ساعت ۱۸ در موزه سینما برگزار می‌شود.

فیلم «من سیاه‌پوستم» آخرین ساخته رفیع پیتز است که آثاری چون «فصل پنجم»، «صنم»، «زمستان است»،«شکارچی» و … را کارگردانی کرده‌است.این فیلم تاکنون حضور موفقی در جشنواره‌های بین‌المللی داشته از جمله برنده جایزه بهترین فیلم از جشنواره بخارست ۲۰۱۶ ‌و بهترین فیلم جشنواره بلگراد سال ۲۰۱۷ شده‌است . نشریه هالیوود ریپورتر نیز در توصیف این فیلم نوشته است:«قوی و کوبنده با مفاهیمی سیاه و پوچ همانند فیلم «غلاف تمام فلزی» کوبریک.»

رفیع پیتز فرزند ملک جهان خزاعی طراحان صحنه و لباس صاحب سبک سینما، تئاتر و تلویزیون است. پیتز که فارغ‌التحصیل مدرسه پالی تکنیک سنترال لندن در رشته سینما ،عکاسی و فلسفه است، کارگردانی را با ساخت فیلم‌ کوتاه «در غربت» آغاز کرد که در جشنواره فیلم لندن به نمایش در آمد. او سپس فیلم نیمه بلند «سیلندر» را کارگردانی کرد که جایزه بهترین فیلم جشنواره فیلم سانفرانسیسکو را دریافت کرد.

رفیع پیتز

این کارگردان اولین فیلم بلند داستانی‌اش را در ایران ساخت و تماشاگران ایرانی با فیلم «فصل پنجم» با او آشنا شدند. پیتز این فیلم  را در سال ۱۳۷۵ و بر اساس فیلم‌نامه «پرونده قدیمی پیرآباد» نوشته بهرام بیضایی مقابل دوربین برد. اولین ساخته این کارگردان او را به عنوان کارگردانی با نگاهی خاص به سینمای ایران معرفی کرد. او سه سال بعد دومین فیلم بلندش «صنم» را با فیلم‌نامه‌ای نوشته ملک جهان خزاعی ساخت که همانند اولین فیلمش داستان آن در فضای بکر روستا و روابط و فرهنگ خاص چنین اجتماع‌های کوچکی می‌گذشت. پیتز سومین فیلمش «زمستان است» را سال ۱۳۸۴ با نگاهی به داستان «سفر» نوشته محمود دولت آبادی کارگردانی کرد. این فیلم نامزد خرس طلا در برلین و برنده جوایز بین‌المللی در اروپا و آمریکا شد.

فیلم بعدی این کارگردان مستند «ایبل فرارا گناهکار نیست» که به سفارش تلویزیون آرته ساخته شد و زندگی کارگردان شهیر آمریکایی را به تصویر می‌کشید.او سپس فیلم «شکارچی» که محصول مشترک آلمان، فرانسه و ایران بود را مقابل دوربین برد که این فیلم نیز نامزد خرس طلا و برنده جایزه اول جشنواره‌های اروپا شد.

من سیاه پوستم 2

«من سیاه‌پوستم» آخرین ساخته این کارگردان محصول سه کشور آلمان، فرانسه و مکزیک است و داستان مصائب زندگی جوانی مکزیکی را روایت می‌کند که سودای گرفتن کارت سبز آمریکا را دارد:«نرو جوانی هفده ساله است. او مانند بسیاری از جوانان مکزیکی شنیده است که قانون «کارت سبز» وجود دارد یعنی چنانچه به ارتش امریکا بپیوندند و خدمت کند روزی قانونا  شهروند آمریکایی خواهد شد. برادرش سال‌هاست غیرقانونی در آمریکا کار می‌کند و پدرش هنگام خدمت به آمریکا کشته شده و در قبرستان مخصوص کشته‌شدگان پناهنده بدون سنگ قبر و بی نام به خاک سپرده شده. او بالاخره درشب سال نو هنگامی که نگهبانان مشغول عید دیدنی هستند موفق می‌شود، از دیوار عبور کند و سرانجام به  ارتش امریکا می‌پیوندد و در یک مملکت بی‌نام و نشان می‌جنگد، گردان او مورد حمله شدید دشمن قرار می‌گیرد ‌و او یکه و تنها آواره بیابان می‌شود. روزی باخوشحالی نفربر آمریکایی را می‌بیند، گمان می‌کند نجات یافته است اما از آنجا که مانند بسیاری دیگر شماره کارت ملی ندارد با اینکه نام گردان و افسر فرمانده را می‌داند در بیابان رها می‌شود…….»

اکران این فیلم از پنجشنبه ۱۵ آذرماه در گروه هنروتجربه آغاز می‌شود. مراسم رونمایی این فیلم هم شنبه ۱۷ آذر ساعت ۱۸ در موزه سینما برگزار می‌شود.

من سیاه‌پوستم/کارگردان: رفیع پیتز- فیلم‌نامه: رازوان رادولسکو،رفیع پیتز- فیلم‌بردار: کریستوس کاراماتیس- مدیر هنری: ملک جهان خزاعی- تدوین: دانیال لابارت-تهیه‌کنندگان: تاناسیس کاراتانوس (آلمان) ،ریتا داگر (فرانسه) ،نیکولاس سیرلیس (مکزیک)