هنر و تجربه: نشریه‌ها و منتقدان بارها و بارها گفته‌اند که ۲۰۱۸ یکی از بهترین سال‌ها در بخش بهترین فیلم خارجی‌زبان جایزه اسکار است. تا این‌جا «روما» در صدر این فیلم‌ها قرار دارد و «سوختن»، «دله‌دزدها» و «جنگ سرد» هم مرتب در فهرست‌های بهترین آثار خارجی‌زبان سال دیده می‌شوند.

به هر حال فیلم دیگری که به‌راحتی می‌توان به جمع آثار بالا افزود، و در زمان حضورهای جشنواره‌ای خود بسیار تحسین شده است ولی تا امروز کم‌تر در کانون توجه و سروصدا قرار داشته، «غروب» به کارگردانی لاسلو نمش است؛ فیلمی که جایزه فیپرشی جشنواره ونیز را برنده شد و حالا با حمایت کمپانی «سونی پیکچرز کلاسیک» برای نمایش عمومی آماده می‌شود و جدیدترین پیش‌پرده‌اش به‌تازگی منتشر شده است.

داستان درباره زنی است که می‌کوشد کنترل مغازه خانوادگی‌شان را در بوداپست سال ۱۹۱۳ به دست بگیرد اما خیلی زود متوجه می‌شود که قصه ارثیه‌اش به‌مراتب پیچیده‌تر از آنی است که فکر می‌کند. طراحی لباس فیلم زیباست و موسیقی متن آن خارق‌العاده است؛ و بازی جولی یاکاب هم بر اساس آن‌چه در پیش‌پرده آمده است، بهترین بازی کارنامه‌اش به نظر می‌رسد.

لاسلو نمش «غروب» را بعد از «پسر شائول» ساخته است که جوایز اسکار و گلدن گلوب بهترین فیلم خارجی‌زبان را برایش به ارمغان آورد. کمپانی سونی هنوز تاریخی را برای نمایش عمومی فیلمش انتخاب نکرده است اما به نظر می‌رسد اکران گسترده‌ترش در سال ۲۰۱۹ باشد.

  • پلی‌لیست