هنروتجربه:مهناز افضلی بعد از ساخت «مادر زمین» مستند دیگری را درحال آماده کردن دارد که در مرحله تدوین است و به موضوع زنان اختصاص دارد.

مهناز افضلی که از سال ۷۹ به مستندسازی روی آورده است، سال ۹۶ آخرین مستند خود را با عنوان «مادر زمین» در سینماهای هنروتجربه به نمایش گذاشت. این فیلم یکی از آثار مجموعه «کارستان» به تهیه‌کنندگی رخشان بنی‌اعتماد و مجتبی میرتهماسب بود.«مادر زمین»نگاهی به زندگی و کارِ مشترک هایده شیرزادی و همسرش ادموند لِمپگز و تلاش آن‌ها برای قطع کامل دفن زباله‌های شهری و تبدیل پسماند به بیوکمپوست و تولید کود آلی برای کشاورزی ارگانیک داشت.

او در مورد بازخورد نمایش این مستند به سایت هنروتجربه گفت:«بازخورد «مادر زمین» بسیار خوب و خوشایند بود. خودم خیلی فیلم را دوست دارم و فکر می‌کنم اولین تماشاچی صادق هر فیلمی، سازنده آن فیلم است. اگر خود او با آن فیلم ارتباط برقرار کند، سلیقه‌های مشابه‌اش هم آن فیلم را دوست خواهند داشت. از نمایش و بازخوردها خیلی راضی بودم و همه چیز همان‌طور بود که یک فیلم‌ساز توقع دارد.»

افضلی سپس به فعالیت‌های این روزهایش اشاره کرد:«مستندی در رابطه با کارهای قدیمی‌ام دست دارم که در مرحله تدوین است. حال و هوای این کار هم در ارتباط با زنان است با این تفاوت که تنها به یک زن نمی‌پردازد و درباره تعدادی از زنان است که به حوزه اجتماعی مربوط می‌شود.»

او در مورد گرایش به ساخت مستندهایی با محور زنان گفت:«به واسطه زن بودنم احساس می‌کنم می‌توانم مسائل آن‌ها را بهتر عنوان کنم و شاید با توجه به همین موضوع، تهیه‌کنندگان هم برای ساخت «مادر زمین» مرا انتخاب کردند. فکر می‌کنم می‌توانم روی مسائل زنان تمرکز بیشتری داشته باشم.»

افضلی با بیان این‌که در مورد مستندهایی نیز که با موضوع زنان ساخته می‌شوند، همان استانداردهای فیلم‌سازی و مستندسازی استفاده می‌شود، افزود:«وقتی به جزئیات یک موضوع می‌رسیم، هر کسی با توجه به تبحری که در یک زمینه دارد، می‌تواند از آن تبحر و دانش بهتر در اثرش استفاده کند.»