هنر و تجربه: اتحادیه نویسندگان آمریکا فیلم‌نامه آثاری چون «محبوب»، «ببخشید مزاحم می‌شوم»، «موروثی» و «برادران سیسترز» را در زمره فیلم‌هایی قرار داده است که در جوایز این اتحادیه نمی‌توانند نامزد شوند و با برترین‌ها رقابت کنند!

از دیگر فیلم‌نامه‌هایی که با سختگیری‌های این اتحادیه مواجه شده‌اند می‌توان به فیلم‌های انیمیشن «اینکردیبل‌ها۲» و «جزیره سگ‌ها» و همین طور آثار هنری و خاص‌تری چون «بر دروازه ابدیت»، «Blindspotting» و «سوی دیگر باد» اشاره کرد. از کمپانی سونی کلاسیکز عنوان‌های «همه حقیقت دارد»، «سوارکار» و «استن و اولی» کنار گذاشته شده‌اند و نامزدهای جایزه بفتایی مانند «مرگ استالین» یا فیلم‌های خارجی‌زبانی چون «کفرناحوم»، «جنگ سرد» و «دله‌دزدها» هم در این رقابت حضور ندارند!

با تمام این حرف‌ها، ۶۰ فیلم‌نامه اقتباسی و ۶۳ فیلم‌نامه اریژینال در رقابت جوایز اتحادیه نویسندگان حضور دارند که برخی از بهترین‌های آن‌ها عبارتند از: «نژادپرست سیاه»، «اصلاً می‌تونی منو ببخشی؟»، «کلاس هشتم»، «اولین مهذب»، «کتاب سبز»، «اگر خیابان بیل می‌توانست حرف بزند»، «روما»، «ستاره‌ای متولد می‌شود» و «معاون».

ناگفته نماند که فیلم‌نامه اثر مستقل تازه دبرا گرنیک با عنوان «ردی باقی نگذار» هم از این رقابت بیرون مانده است. نامزدهای هفتادویکمین جوایز سالانه اتحادیه نویسندگان روز دوشنبه ۷ ژانویه ۲۰۱۹ (۱۷ دی) اعلام می‌شود و برندگان روز یک‌شنبه ۱۷ فوریه (۲۸ بهمن) مشخص خواهند شد.

  • ورایتی