هنروتجربه- رضا حسینی: تصور این‌که فیلم‌ساز مستقل و هنرمندی چون لوکرسیا مارتلِ آرژانتینی فیلمی ابرقهرمانی را برای کمپانی مارول کارگردانی کند، غیرعادی به نظر می‌رسد چون سبک چالش‌انگیز او کاملاً با جهان سینمایی مارول در تضاد است.

با این وجود مارتل در فهرست کوتاه فیلم‌سازان این استودیو برای کارگردانی فیلم اختصاصی شخصیت بلک ویدو – به نام خود او – و با بازی اسکارلت جوهانسن قرار داشت اما در نهایت توافقی صورت نگرفت؛ و مارتل به‌تازگی در گفت‌وگویی با روزنامه انگلیسی‌زبان هند «دیلی پایونیر» دلیل آن را فاش کرده است و گفته که علاقه‌اش به کارگردانی فیلم مارول، از جلسه اول دیدارش با مسئولان این استودیو فراتر نرفت!

مارتل چنین توضیح می‌دهد : «من از مارول ایمیلی دریافت کردم تا با آن‌ها دیدار کنم. به همین خاطر به دورهمی ده‌سالگی مارول رفتم… مارول و دیگر کمپانی‌های فیلم‌سازی مشابه، تلاش می‌کنند فیلم‌سازان زن بیش‌تری را به کار بگیرند اما آن‌چه در آن جلسه به من گفتند این بود: ما به یک فیلم‌ساز زن نیاز داریم چون کسی را می‌خواهیم که بهتر بتواند از پس پرداخت شخصیت اسکارلت جوهانسن بربیاید و توجهش روی این مقوله باشد.»

مارتل این طور ادامه می‌دهد: «آن‌ها در ادامه توضیح دادند،نگران فصل‌های اکشن فیلم نباش، ما خودمان ترتیب آن‌ها را می‌دهیم. منم با خودم  فکر کردم اگرچه دوست دارم اسکارلت جوهانسن را ببینم اما از طرف دیگر دلم می‌خواهد فصل‌های اکشن را هم خودم بسازم.» اما از آن‌جایی که مارول ظاهراً علاقه‌ای به رویکرد مارتل در کارگردانی صحنه‌های اکشن «بلک ویدو» نداشت، او هم تصمیم گرفت این پیشنهاد را رد کند.

مارول در ماه ژوییه بود که به طور رسمی اعلام کرد کِیت شورت‌لَند که فیلم‌های «سندروم برلین»، «لوره» و «پشتک» را در کارنامه دارد، این فیلم را کارگردانی خواهد کرد. شورت‌لند اولین فیلم‌ساز زنی است که به‌تنهایی فیلمی از مارول را کارگردانی می‌کند چون آنا بودِن با همکاری راین فلِک «کاپیتان مارول» را جلوی دوربین برد.

فیلم‌های «پشتک» و «لوره»

مارتل در بخش دیگری از صحبت‌هایش می‌گوید: «کمپانی‌های هالیوودی به فیلم‌سازان زن علاقه‌مند شده‌اند اما هنوز فکر می‌کنند فصل‌های اکشن برای کارگردانان مرد هستند. اولین موضوعی که با آن‌ها مطرح کردم این بود که آیا می‌توانند جلوه‌های ویژه را تغییر بدهند چون بیش از حد از نورهای لیزری استفاده می‌کنند؛ که دیدم وحشت‌زده شدند. علاوه بر این، حاشیه صوتی و موسیقی فیلم‌های مارول هم واقعاً مهیب است. به همین دلایل است که فکر می‌کنم تماشای یک فیلم مارولی واقعاً سخت است.»

مارتل، تبعیض جنسیتی را در پیشنهاد مارول احساس کرده است اما نباید این موضوع نادیده گرفته شود که این استودیو، مشهور است به این‌که آزادی عمل و اختیار زیادی به بدل‌کاران و متخصصان جلوه‌های ویژه فیلم‌هایش در پرداخت و ضبط صحنه‌های اکشن می‌دهد؛ و با این وجود تا امروز توانسته است کارگردانان صاحب‌نامی را که در این خصوص تجربه چندانی نداشته‌اند راضی به همکاری کند، از جمله تایکا وایتیتی، راین کوگلر، کنت برانا، اسکات دِریکسِن و…

آخرین فیلم مارتل درام تاریخی تحسین‌شده «زاما» است که مجله «فیلم کامنت» به‌تازگی آن را به عنوان بهترین فیلم سال ۲۰۱۸ برگزیده است. تولید «بلک ویدو» از سال ۲۰۱۹ آغاز می‌شود و احتمالاً برای اکران در سال ۲۰۲۰ آماده می‌شود.

  • ایندی‌وایر