هنروتجربه:مراسم اختتامیه دوازدهمین جشنواره بین المللی سینماحقیقت شامگاه ۲۵ آذر در تالار اندیشه حوزه هنری با حضور جمعی از مسئولان و هنرمندان برگزار شد.

در ابتدای این مراسم که اجرای آن برعهده رامین حیدری فاروقی بود، سید محمد مهدی طباطبایی نژاد دبیر دوازدهمین جشنواره سینماحقیقت دقایقی کوتاه به روی صحنه رفت. او گفت:«هیچ گاه اختتامیه این جشنواره سخنرانی نداشته و ندارد و من فقط برای سپاسگذاری آمده‌ام. ضمن اینکه می‌خواهم خوشامد ویژه‌ای به میهمانان خارجی بگویم.آرزو می کنم این میهمانان روزهای خوب و خوشی را در ایران گذرانده باشند و با این خاطرات به کشور خودشان بازگردند.خدا را شاکرم که جشنواره خوبی را داشته‌ایم و پیشاپیش به برگزیدگان و همه مستندسازان تبریک می‌گویم.»

20181216211019_IMG_2769-01

برپایی نکوداشت‌های منوچهر مشیری و حسین ترابی
در بخشی از این مراسم منوچهر مشیری و حسین ترابی مورد تقدیر قرار گرفتند.

مشیری ضمن تشکر از مسئولان مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی عنوان کرد:« به نظرم مسئولیت دوستان برگزارکننده زیاد شده است چرا که استقبال از این جشنواره بسیار زیاد بود. حتی اگر نیمی از مردمی که به جشنواره می‌آمدند از سر علاقه به سینمای مستند حضور پیدا می‌کردند جای توجه ویژه به این عرصه دارد. البته یک سری نابسامانی‌ها هم بود اما گروهی به سینمای مستند امید بسته‌اند، آن‌ها کسانی هستند که تحصیل کرده هستند اما هیچ حقوق ثابت دولتی ندارند و می‌خواهند از این طریق ارتزاق کنند. این انتظار وجود دارد که این گروه جوان مورد توجه قرار بگیرند.»

حسین ترابی طی سخنانی به رشد سینمای مستند اشاره داشت:« من امسال داور جشن خانه سینما بودم و شهادت می‌دهم فیلم‌های مستندی بودند که یک سر و گردن بالاتر از فیلم‌های داستانی امروز هستند و من مخاطبان را راضی از این آثار می دیدم. این را هم باید بگویم جشنواره سینما حقیقت این موفقیت را مدیون طباطبایی‌نژاد است که توانسته آبروی سینمای مستند را حفظ کند. در پایان سلام بر آنهایی که حق می‌گویند و جز حق چیزی نمی‌گویند.»

برگزیدگان جشنواره
در ادامه این مراسم برگزیدگان بخش‌های مختلف جشنواره اعلام شدند.

جایزه شبکه مستند با حضور سلیم غفوری مدیر شبکه مستند به فیلم «دلبند»  تعلق گرفت. این جایزه شامل لوح افتخار و جایزه نقدی شبکه مستند به مبلغ ۷۰ میلیون ریال به یاسر طالبی کارگردان فیلم «دلبند» اهدا شد.

در ادامه این برنامه از میان ۱۶ مستند پذیرفته شده برای بخش «معدن و صنایع معدنی» برگزیدگان نهایی معرفی شدند.جایزه سوم این بخش مشترکا به فتح‌الله امیری کارگردان «روی سبز بیابان» و محمد عبداللهی کارگردان مستند «سنگ و نان» اهدا شد که امیری پس از دریافت جایزه خود گفت:« ما مستندسازان در این عرصه (صنعت معدن) می‌توانیم تاثیرگذار باشیم.»

جایزه دوم این بخش به محمد اسکندرزاده کارگردان مستند «شور شیرین» تعلق گرفت که او نیز پس از دریافت جایزه‌اش عنوان کرد:«از بچه‌های مستندساز تشکر می‌کنم که آنقدر اعتبار کسب کرده‌اند که نهادهای دیگر هم در این عرصه سرمایه‌گذاری می‌کنند.»

جایزه اول این بخش را نیز  عزت‌الله پروازه کارگردان «گالین» دریافت کرد.او این جایزه را به مادرش تقدیم کرد:« فکر می‌کردم سخت‌ترین شغل مستندسازی است اما دیدم که کار معدن سخت‌ترین کار دنیاست؛ جا دارد از برگزارکنندگان جشنواره تشکر کنم که این فیلم را لایق جایزه دانستند. این جایزه را به مادرم تقدیم می‌کنم.»جوایز بخش «معدن و صنایع معدنی» به ترتیب ۱۰۰، ۱۲۰ و ۱۵۰ میلیون ریال بود که به برگزیدگان سوم تا اول این بخش اهدا شد.

20181216211959_IMG_2770-01

 مراسم اختتامیه دوازدهمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت با اعلام نام  برگزیدگان بخش بین‌الملل ادامه یافت.

در این بخش جایزه بهترین مستند نیمه بلند به مستند «فریاد رو به باد» به کارگردانی مشترک سیاوش جمالی و عطا مهراد اهدا شد. تندیس بهترین کارگردانی مستند کوتاه بخش بین الملل و مبلغ سه هزار دلار به فیلم «ماهیاک» به کارگردانی فرح زارع از ایران رسید.

جایزه ویژه هیأت داوران بخش بین‌الملل در بخش مستندهای کوتاه و نیمه بلند به مبلغ دو هزار دلار به «لولو بوکسور مروارید» ساخته آسیموه جان بیباگامبا از کشور تانزانیا تعلق گرفت.

جایزه ویژه هیات داوران بخش مستندهای ‌بلند بین‌الملل به مبلغ دو هزار دلار را نیز  فیلم «آلیشیا» ساخته ماسیا اومس از کشور هلنددریافت کرد.

مستند «جنگ نه ماهه» به کارگردانی لاشلو شویا از کشور مجارستان و قطر لوح تقدیر بهترین مستند بلند را از آن خود کرد و جایزه بهترین فیلم بلند بخش بین‌الملل به مبلغ پنج هزار دلار به مستند «اکسدوس» به کارگردانی بهمن کیارستمی رسید.

در بخش جوایز شهید آوینی نیز دیپلم افتخار به محسن زارعی کارگردان «بلوچستان» تعلق گرفت.تندیس برنزی و دیپلم افتخار این بخش به ماهان خمامی‌پور برای کارگردانی مستند «شبیه سازی آقای زرد» رسید. تندیس نقره‌ای بخش شهید آوینی را هم محمدرضا وطن دوست کارگردان «لسک» از آن خود کرد.

جایزه اصلی بخش شهید آوینی یعنی تندیس طلایی این بخش به وحید چاووش کارگردان مستند «خاطرات خبرنگار جنگ» تعلق گرفت. جایزه ویژه هیأت داوران بخش شهید آوینی، به پاس حماسه تعهد و تخصص، به دکتر وحید حمیدی شخصیت اصلی مستند «مردان زندگی» ساخته یحیی رضایی اهدا شد.

در بخش بعدی مراسم نوبت به معرفی برگزیدگان بخش مسابقه ملی رسید. علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی در این بخش عنوان کرد: «سینمای مستند پشتوانه سینمای ملی است و افتخار می‌کنیم این جشنواره با شور و نشاط نسبت به سال‌های گذشته برگزار شد و سینمای مستند جلوه‌های مختلفی از تنوع کشور ما را به نمایش می‌دهد. اتفاق خوشایند امسال این بود که آثار همزمان با تهران در شهرستان ها هم اکران شد. باید فکری برای حضور راحت‌تر مخاطبان این جشنواره برای تماشای آثار کرد.»

20181216203105_IMG_2724-01

در این بخش لوح افتخار، تندیس و جایزه نقدی به برگزیدگان به شرح زیر اهدا شد.

بهترین‌ موسیقی: افشین عزیزی برای فیلم «خانه‌ای برای تو»
بهترین صدا: بهترین صدا به صورت مشترک به صادق رضانیا و مهرداد نورمحمدی برای صداگذاری و صدابرداری مستند «آواز جغد کوچک»
بهترین گوینده یا نویسنده گفتار متن: مینا مشهدی، مهدی نویسنده و هادی اسفندیاری گوینده فیلم «آنجا که باد می‌وزد»
بهترین تدوین: بایک حیدری برای فیلم‌ «خاتمه»
بهترین تصویربرداری:پویان آقابابایی برای فیلم «اسرار دریاچه»
بهترین پژوهش: لوح تقدیر و ۳۰ میلیون ریال جواد وطنی برای فیلم «ورس» و تندیس جشنواره به آرمین ایثاریان برای «اسرار دریاچه»
بهترین مستند کوتاه:لوح تقدیر به آزاده بیزار گیتی برای فیلم «اهل آب» و تندیس جشنواره به ارد عطارپور برای مستند «پرسپولیس شیکاگو»
بهترین کارگردانی مستند نیمه بلند: ماریا ماوتی برای فیلم «زمان»
بهترین کارگردانی مستند بلند: لوح تقدیر و ۳۰ میلیون ریال به هادی زارعی و مهدی زارعی برای فیلم «خاتمه»،تندیس جشنواره و ۱۵۰ میلیون ریال به مهدی بخشی مقدم برای فیلم «خانه‌ای برای تو»

در ادامه مراسم هم نوبت به جوایز ویژه هیات داوران رسید. جایزه ویژه هیات داوران و تندیس جشنواره و ۱۲۰ میلیون ریالی به زینب تبریزی برای کارگردانی فیلم «تمام چیزهایی که جایشان خالی است» تعلق گرفت. زینب تبریزی هنگام دریافت این جایزه از مدیران گروه هنر و تجربه تقاضا کرد این فیلم را در ماه اکتبر سال آینده اکران کنند که همزمان با روز جهانی پستان است چون هدفش از ساخت این فیلم آگاهی بخشی درباره سرطان پستان بوده است.

جایزه ویژه دبیر جشنواره ‌هم به مبلغ ۱۰۰ میلیون ریال به مهدی نورمحمدی برای فیلم «آواز جغد کوچک» اهدا شد . او این جایزه را به مردم ایلام تقدیم کرد.

نشان فیروزه دوازدهمین جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» هم برای بهترین مستند این دوره از جشنواره هم به همراه جایزه نقدی ۲۰۰ میلیون ریالی به مهدی شاه محمدی برای مستند «خانه‌ای برای تو» تعلق گرفت.

امسال برای اولین بار در جشنواره سینما حقیقت جایزه بهترین فیلم از تماشاگران هم به بخش جوایز اضافه شده بود. در این بخش محمد اعلا از موسسه حیات تصویر وحش برای تولید فیلم «در قلمرو افعی دم عنکبوتی» رتبه اول را کسب کرد و رتبه دوم و سوم به ترتیب به خانه مستند برای تولید فیلم«مهین»  و مرکز سوره برای تولید فیلم «خانه‌ای برای تو» تعلق گرفت.