هنروتجربه: فیلم حماسی علمی‌خیالی «موتورهای مرگبار» / Mortal Engines به کارگردانی کریسچن ریورز و به تهیه‌کنندگی پیتر جکسن که چهار روز است روی پرده سینماها رفته (از ۲۳ آذر)، در آستانه رقم زدن یک فاجعه و شکست بزرگ برای پخش‌کننده‌اش «یونیورسال» قرار دارد.

«موتورهای مرگبار» که از چهاردهم دسامبر در بیش از سه هزار سینما در ایالات متحده روی پرده رفته، فقط هفت‌ونیم میلیون دلار فروخته است و این در حالی است که بودجه فیلم طبق آخرین گزارش‌ها ۱۱۰ میلیون دلار اعلام شده است. در بازارهای بین‌المللی هم وضعیت فقط کمی بهتر است و فروشی ۴۲ میلیون دلاری برای فیلم به دست آمده است.

جف بلاک تحلیل‌گر گیشه به «ورایتی» گفته است: «این یک شکست تمام‌عیار کریسمسی است برای یونیورسال. آن‌ها گام بزرگی برداشتند اما ظاهراً زمین خورده‌اند!» طبق گزارش دیگری که در «ددلاین» منتشر شده است، این فیلم می‌تواند در نهایت شکستی صد میلیون دلاری را برای یونیورسال رقم بزند و حتی در این خصوص استدلال شده است که این زیان می‌تواند به رقم ۱۵۰ میلیون هم برسد.

«موتورهای مرگبار» اولین تجربه کارگردانی ریورز است که بیش از دو دهه در صنعت نمایش سابقه دارد و بیش‌تر به عنوان هنرمند بخش تهیه‌ استوری‌برد با جکسن همکاری داشته و فصل‌های اکشن فیلم‌های «هابیت‌ها» را هم فیلم‌برداری کرده است. داستان فیلم که اقتباسی از رمان فیلیپ ریو است، در روزگاری هزاران سال پس از نابودی تمدن بشری می‌گذرد؛ جایی که انسان‌های باقی‌مانده به شیوه جدیدی از زندگی رسیده‌اند و شهرهای متحرک غول‌پیکر روی زمین سیر و بی‌رحمانه از شهرهای کوچک‌تر تغذیه می‌کنند. در این میان، تام ناتس‌وورثی (رابرت شیهان) یکی از آدم‌هایی است که پس از برخورد با یک فراری خطرناک به نام هِستِر شا (هِرا هیلمر) باید برای بقا تلاش کند. هیوگو ویوینگ، جیهی، رونِن رافتری، لی‌لا جرج، پاتریک مالاهاید و استیون لنگ از دیگر بازیگران فیلم هستند.

  • ایندی‌وایر