هنروتجربه: فیلم سینمایی «جوجه‌ها آخر پاییز جیغ می‌کشند» به کارگردانی مجتبا اسپنانی از روز شنبه اول دی‌ماه اکران خود را در گروه هنروتجربه آغاز می‌کند.

مراسم آیین دیدار این فیلم روز شنبه اول دی‌ماه ساعت ۱۸ در موزه سینما با حضور عوامل فیلم، جمعی از هنرمندان و اهالی رسانه برگزار می‌شود.

در خلاصه داستان فیلم آمده است: «آخر هفته‌ها، خانه شهره ، پاتوق دوستان اوست . از این میان آقای «این» – مردی بسیار چاق – یک شب در توالت خانه می‌میرد . آن‌ها تلاش می‌کنند جنازه او را از داخل توالت بیرون بکشند . مشکل دوم بیرون بردن جسد او از خانه است. هاله یکی از دوستان شهره ، راه حلی برای این کار دارد. پیرمردِ صاحب خانه اما برای بازدید از راه می‌رسد.»

مجتبا اسپنانی از هنرجویان انجمن سینمای جوان اصفهان است که فعالیت فیلم‌سازی خود را از سال ۱۳۸۵ باساختن فیلم‌های کوتاه آغاز کرد. «باد»، «هیچ کدام از وسایل من جا به جا نشده است» ، «نزدیکتر»، «آنجا بالای تپه» و… از جمله فیلم‌های کوتاه این کارگردان هستند. او هم‌چنین کارگردانی مستندهایی چون «عاشقی بود که صبحگاه دیر به مسافرخانه آمده بود»، «برسد به دست اصغر فرهادی»، «اینجا یک سونامی در راه است» و «الست» را در کارنامه دارد. «تومشغول مردنت بودی» نیز از فیلم‌های بلند اسپنانی است.

IMG-20181219-WA0001 جوجه ها آخر پاییز (8)

این کارگردان در یادداشتی «جوجه‌ها آخر پاییز جیغ می‌کشند» را عبور از فاصله باریک سینمای آلترناتیو و ابتذال فرم‌های ابتر سینمایی، در آستانه چهل سالگی،توصیف کرده و در ادامه می‌نویسد:« هنوز نمی‌دانم به سلامت گذشته‌ام یا نه، با این همه بی‌اندازه خوشحالم که این مسیر را آزمودم و داوری‌اش بماند برای بعد. سینمای آلترناتیو با تمامی مصائب و مشکلاتش، لذت‌بخش و زاینده است. چالش خلق جهانی ابزورد با تقریبا هیچ، اگر سخت‌ترین کار دنیا باشد به مدد همراهی یک مشت دیوانه سینما، سهل می‌شود و همه می‌دانند در این ملک، پیرو جریان آلترناتیو بودن، یعنی عبور از خندق‌ها و سدها و موانع بی‌شمار پیدا و پنهان و از همین روست که مایلم عمیقا از شورای محترم سیاست‌گذاری گروه سینمایی هنر و تجربه  به پاس اکران این فیلم، سپاسگذاری کنم.
جهان معاصر من،جهان نسبیت‌هاست و انسان آن، نمی‌تواند که در چهارچوب مطلق‌ها بماند. چالش او با نظام فکری قالب گرفته در بیشتر موارد به شکست می‌انجامد و او، ناکام در نسبت‌های این جهان، خودش را باز تعریف می‌کند و این چنین است که جهان ابزورد او خلق می‌شود. معنا باختن تمامی مفاهیم در بستر موقعیت‌های ساده روزمره و تولد دنیایی با بدیل مفاهیم گذشته،انسان معاصر را بیش از هر زمان دیگر، عاصی و معترض نشان می‌دهد .«جوجه‌ها آخر پاییز جیغ می کشند»محصول همین فرآیند است.
دست آخر ، بالاترین مراتب سپاسگزاری‌ام را از شیدا قوامی به واسطه همراهی‌اش، یکان یکان ِدوستانِ بی نظیرِ عوامل فیلم ، برادر و دوست فرهیخته‏ام ، مجید صدیقی و هر آنکه دست ما را به یاری سخاوتمندانه گرفت ابراز می‌دارم .»

«جوجه‌ها آخر پاییز جیغ می‌کشند»/کارگردان،نویسنده فیلم‌نامه و تصویربردار: مجتبا اسپنانی-طراحی و ترکیب صدا: حسن شبان کاره- طراح صحنه و لباس:مستانه قوامی- تدوین:مانا میهن- دستیار اول‌ کارگردان:الهه قوامی- منشی صحنه: سها مرزبان- برنامه‌ریز: نیکو رستگار- عکاس: مجید بصیرت- دستیاران صدا: حامد نیک، ارسلان شاهد- اصلاح رنگ: مهدی بهرامی-صدابردار: علی کاظمی نژاد- دستیارطراح صحنه و لباس: شریف شورآبادی- دستیاران:الهه رضوانی، ارژنگ میر- مدیر تولید: محسن شرف الدین- جانشین تولید: سحر سلطانی- تدارکات: تقی ارواحی- چهره‌پرداز: محسن سازگار- اجرا: نوید حاتمی، لیلا سخنگو- ترجمه: حسن شرف‌الدین- مجری طرح : موسسه سینمایی فرانگر- بازیگران :شهره موسوی، امین پناهی، رامین سامانی، اسماعیل سلمانی،سمانه قاسمی،محمد شیشه فروش، مرتضی ریحانی- تهیه‌کننده: مجید صدیقی