هنرتجربه: مراسم آیین دیدار فیلم «تالان» یکشنبه دوم دی ماه در خانه هنرمندان برگزار می‌شود.

فیلم «تالان» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی محمد صادق دهقانی از ۱۹ آذر در سینماهای گروه هنروتجربه در حال اکران است. مراسم دیدار با عوامل این فیلم یکشنبه دوم دی ماه ساعت ۱۹:۳۰ با حضور عوامل فیلم ،جمعی از هنرمندان و اهالی رسانه در تالار ناصری خانه هنرمندان برگزار می‌شود.

«تالان» همان‌طور که در خلاصه موضوع آن اشاره می‌شود به فاجعه آب می‌پردازد:«مگر بحرانی را داریم که پنجاه سال طول بکشد؟ شاید اشتباه می‌کنیم. تالان برای فاجعه آب در پنجاه سال گذشته، دلایلی را می آورد که کمتر شنیده‌ایم. مقصر دقیقاً چه کسی است؟»

محمد صادق دهقانی که در کارنامه‌اش کارگردانی فیلم‌هایی چون «ده تا»،«کامیابی مسک»،«شهری برای دخترانم»،«همدم» و …را دارد،در یادداشتی درباره «تالان» می‌نویسد:«پس از نمایش «تالان» در خانه سینما، یکی از تماشاگران در جمله‌ای کوتاه به من گفت این فیلم، باعث شده در تصمیمش برای ترک ایران تعلل کند. گفتم همه بعد از تماشای عمق فاجعه به رفتن ترغیب می‌شوند.اما او جواب داد؛نمی‌دانستم که من هم در به وجود آمدن آن سهم دارم و حالا فکر می‌کنم نمی‌شود آدم‌ها را در این وضعیت گذاشت و رفت.
در مسیر خانه اندیشیدم به آن دوسالی که جنگیدیم تا جایی از این فیلم، تقصیرات فاجعه را به گردن یک نفر نیاندازیم. که حرف‌مان بوی منطق بدهد و پژوهش. اندیشیدم به «صبر» و تمام مواهبش برای یک فیلم. شاید اگر این چندسال صبر نمی کردیم، این فیلم نیز چیزی نبود جز یک سند تمام عیار برای راه اندازی دعواهای سیاسی بین دولت‌ها و جناح‌ها. شاید اگر صبر نمی‌کردیم هرگز تماشاگری نبود که حتی برای یک لحظه به فیلم اعتماد کند و در تصمیمش برای رفتن، تعلل. امید دارم در مسیر اکران نیز چنین باشد.»

 «تالان»/کارگردان،پژوهش‌،نویسنده گفتار متن وتهیه‌کننده:محمد صادق دهقانی- مشاور کارگردان: محسن استادعلی- تدوین: محدثه گلچین عارفی-تصویربردار: مهدی کریمی-صدابردار: جلیل محمودی-گوینده : مسعود رایگان- موشن : امیرمهران ( استودیو آدورن)-صداگذاری و میکس: زهره علی اکبری-اصلاح رنگ و نور : ناصر فکور- گویندگان مطبوعات: محمد براتی، مریم زربان-مدیر برنامه‌ریزی و هماهنگی: فرشته تقی زاده-مدیرتولید:جلیل محمودی- تهیه شده در سازمان مردم نهاد جمعیت ناجیان آب