هنروتجربه- مریم شاه‌پوری: فصل جوایز هر سال شاهد آثار سینمایی تحسین‌شده‌ای است که در سروصدای فیلم‌های سوار بر موج یا دارای حامیان و پخش‌کننده‌های قوی‌تر فراموش می‌شوند. بعضی از این فیلم‌ها چون مستقل هستند و بازی‌های جلوه‌گرانه یا ستاره‌های بزرگ ندارند (و البته به دلایل متعدد دیگری هم) از یاد می‌روند وگرنه به‌راحتی شایستگی نامزدی و تقدیرهای بیش‌تر را هم دارند.

امسال یکی از این فیلم‌ها «ردی به جا نگذار» است به کارگردانی دبرا گرنیک و با بازی‌های بن فاستر و تاماسین مک‌کنزی؛ فیلمی که به‌تازگی جین کمپیئن که خودش فیلم‌ساز تحسین‌شده و مطرحی است، آن را زیبا و تکان‌دهنده توصیف کرده است و در بیانیه جدیدی برای سایت «ایندی‌وایر» توضیح داده است که چرا باور دارد این فیلم به‌راحتی یکی از بهترین آثار سال است و دبرا گرنیک باید نامزد جایزه اسکار شود.

کمپیئن نوشته است: «دبرا در طول بیست سال گذشته، به یکی از مهم‌ترین فیلم‌سازان سینمای آمریکا بدل شده است و اثر جدیدش بی‌تردید یکی از تکان‌دهنده‌ترین درام‌های سال است.» او حمایتش از این فیلم‌ساز را بیش‌تر هم کرده است چون عدم حضور فیلم‌سازان زن در رشته بهترین کارگردانی جوایز گلدن گلوب هشداردهنده است. کمپیئن این شرایط را به‌خوبی درک می‌کند چون دومین کارگردان زن از پنج نفری است که تا امروز نامزد جایزه اسکار شده‌اند و تنها فیلم‌ساز زنی که نخل طلای کن را برنده شده است.

ردی به جا نگذار

به خاطر همین است که جین کمپیئن از جایگاه خود برای حمایت از یک فیلم‌ساز زن شایسته استفاده کرده است؛ و البته اغلب منتقدان هم به این فیلم امتیاز کامل داده‌اند و آن را اثری به‌یادماندنی و درخشان توصیف کرده‌اند. او در ادامه بیانیه‌اش آورده است: «پس از تماشای «ردی به جا نگذار» واقعاً تحت تأثیر این نگاه قرار گرفتم که در روزگاری که شاهد شدت گرفتن قطب‌بندی سیاسی هستیم، دبرا چه‌طور از خوبی‌ها و مهربانی‌های آدم‌ها گفته است. او برای روایت یک داستان متقاعدکننده، نیازی به آدم‌بدها ندارد و در هر محیط و مکانی به سراغ آدم‌هایی می‌رود که می‌کوشند تغییری در زندگی دیگران به وجود بیاورند. این فیلم سرشار از دلسوزی و صداقت است. فیلمی که تأثیر شگرفی بر تماشاگرانش دارد چون اثری صمیمی و دلنشین است؛ و حقیقت این است که گرنیک به‌آرامی صحبت می‌کند، اما باز هم صدایش در این دنیای پرهیاهو و شلوغ به گوش می‌رسد.»

«ردی به جا نگذار» که بر اساس کتاب «تسلیم شدن من» / My Abandonment از پیتر راک ساخته شده است، درباره کهنه‌سربازی است که از اختلال استرسی پس از آسیب روانی رنج می‌برد، و با دخترش در جنگل زندگی می‌کند. این فیلم اولین نمایش جهانی‌اش را در جشنواره ساندنس ۲۰۱۸ پشت سر گذاشت و در سایت «راتن تومیتوز» دومین فیلمی است که بیش‌ترین تعداد نقد بر آن نوشته شده است و صد در صد نقدهایش مثبت‌اند.

  • پلی‌لیست