هنروتجربه-مریم شاه‌پوری: تماشای فیلمی از پل تامس اندرسن مثل دیدار با یک فرد جدید است. فیلم‌های او با هم کاملاً فرق دارند و هر بار با شخصیت‌های منحصربه‌فردی ساخته شده‌اند. در واقع اندرسن به‌ندرت خودش را تکرار می‌کند و هر بار مؤلفه‌های خود را به طرق جدیدی به نمایش می‌گذارد.

اندرسن هر بار ما را به مکان‌های جدیدی می‌برد و با شخصیت‌های تازه‌ای آشنا می‌کند؛ و سپس ما در جایگاه نظربازانه تماشاگران سینمایی قرار می‌گیریم و به دیدن زندگی آدم‌ها و مردمان این فیلم‌ها می‌نشینیم. اندرسن در آخرین فیلم کارنامه‌اش (تا امروز) یعنی «رشته خیال» برای دومین دفعه با ستاره سبک بازیگری متد، دنیل دی‌لوییس، همکاری کرده است؛ بازیگری که به نوبه خودش هر بار شخصیت‌هایی متمایز خلق می‌کند، به‌گونه‌ای که حتی تصورش هم دشوار است که بازیگری بتواند در قالب چنین آدم‌های متنوعی قرار بگیرد.

دی‌لوییس نقش رینولدز وودکاک را به عنوان مردی بانظم و مرتب بازی کرده است؛ نظمی که اغلب توسط خواهرش سیریل پررنگ می‌شود. او در ظاهر با اعتمادبه‌نفس است، اما در واقع ضعیف است و کل ادراکش بر پایه تنها کاری بنا شده است که خوب بلد است: دوختن لباس‌های زیبا. نظم، در رابطه وودکاک با آلما هم نقش تعیین‌کننده‌ای دارد. آلما، پسِ ظاهر رینولدز را می‌بیند و در واقع خودش را درون او می‌یابد. به هر صورت، این رابطه پیچیده و از نظر احساسی سوءاستفاده‌آمیز می‌شود. اما رابطه‌ای یک‌طرفه نیست و بده‌وبستانی دارد که هر دو طرف با آن کنار می‌آیند.

در این خصوص ویدیومقاله جدیدی در سایت پلی‌لیست منتشر شده است با عنوان اصلی Phantom Thread – Exploring The Twisted Relationship که می‌تواند برای علاقه‌مندان جالب باشد.

  • پلی‌لیست