هنر و تجربه- مریم شاه‌پوری: بهترین فیلم‌های استیون اسپیلبرگ خیلی زیادند و فهرست‌های مختلفی می‌توان بر اساس آن‌ها تدارک دید. اما درام جنایی «اگه می‌تونی منو بگیر» محصول سال ۲۰۰۲ در کجای کارنامه این فیلم‌ساز برجسته قرار می‌گیرد؟

گیرمو دل تورو که سال گذشته با «شکل آب» در اسکار درخشید، به‌تازگی در توییترش روی این فیلمِ اسپیلبرگ دست گذاشته و آن را قدرندیده‌ترین فیلم تاریخ سینما دانسته است؛ فیلمی که در آخرین روزهای سال و تعطیلات کریسمس روی پرده سینماها رفت و تام هنکس و لئوناردو دی کاپریو نقش‌های اصلی آن را ایفا کرده‌اند.

دی‌کاپریو در این فیلم، نقش فرانک اَبِگنِیل را بازی کرده است، نوجوانی که میلیون‌ها دلار به جیب زد و در قالب آدم‌های مختلفی ظاهر شد. هنکس هم کارآگاهی است که سال‌ها وقتش را صرف ردگیری و دستگیری ابگنیل کرد. این فیلم بر اساس یک داستان حقیقی ساخته شده است.

اما با این‌که نقدهای تحسین‌آمیزی بر «اگه می‌تونی منو بگیر» نوشته شد و در گیشه هم با بودجه ۵۲ میلیون دلاری‌اش، رقمی در حدود ۳۵۲ میلیون فروخت و در مراسم آکادمی هم دو نامزدی اسکار به دست آورد، در گذر زمان کم‌تر به این فیلم توجه شده و در جایگاه آثار برتر کارگردانش قرار نگرفته است. به همین بهانه، دل تورو در سالروز نمایش عمومی فیلم در سینماها استدلال کرده است که این وضعیت باید تغییر کند چون «اگه می‌تونی منو بگیر» میزانسن‌های استادانه و فیلم‌برداری روانی دارد که حتی بیش از سایر نقاط قوتش به چشم می‌آیند.

  • ایندی‌وایر