هنر و تجربه- رضا حسینی: جوایز اسکار و برندگان‌شان هر سال در نهایت به نتیجه پیکار دو قطب ختم می‌شوند: فیلم‌های محبوب منتقدان و انتخاب‌های عمومی و همه‌پسند؛ که البته در معدود مواردی هم اتفاق فوق‌العاده‌ای می‌افتد و این دو، یکی می‌شوند و اثری می‌تواند هر دو گروه را به تحسین وادارد.

امسال «روما»ی آلفونسو کوارون مورد ستایش منتقدان قرار گرفته است؛ فیلمی سیاه‌وسفید که یادآور دوران کودکی کارگردان در مکزیکو سیتی دهه ۱۹۷۰ است و خدمتکاری که در خانه‌شان زندگی می‌کرد و در بزرگ کردن او نقش داشت. «روما» در سایت جمع‌آوری آرای منتقدان «متاکریتیک» که هر سال فهرست‌های «ده فیلم برتر سال» منتقدان سرشناس را منتشر می‌کند، امتیاز میانگین ۹۶ از ۱۰۰ را بر اساس نظر ۵۰ منتقد به دست آورده؛ و در فهرست منتقدان زیادی در صدر قرار گرفته است.

اما در مقابل «روما»، موزیکال «ستاره‌ای متولد می‌شود» قرار دارد که فیلم محبوب عموم تماشاگران است. از این رو اصلاً بعید نیست که با توجه به پیروزی فیلم منتخب عموم در اغلب موارد، امسال هم اسکار بهترین فیلم به «ستاره‌ای متولد می‌شود» برسد که اولین تجربه کارگردانی بردلی کوپر است و واقعیت این است که عموم تماشاگران هم راحت نمی‌توانند فیلمی سیاه‌وسفید و خارجی‌زبان را هضم کنند.

اما «متاکریتیک» چه‌طور به فهرست «ده فیلم برتر سال» بر اساس فهرست‌های منتقدانش رسیده است؟ نظام امتیازدهی از این قرار است:

-سه امتیاز برای فیلمی که انتخاب اول منتقدی قرار گرفته‌است.

-دو امتیاز برای فیلمی که انتخاب دوم بوده‌است.

-یک امتیاز برای فیلمی که در رتبه‌های سوم تا دهم جای گرفته‌است.

-نیم امتیاز برای فیلمی که در رتبه‌های یازده تا بیست فهرستی از آن نام برده شده‌است.

اما فیلم جدید پل شریدر با عنوان «اولین مُهَذب» در رتبه دوم فهرست نهایی دیده می‌شود و این موضوع می‌تواند خیلی‌ها را غافلگیر کند، به‌خصوص کسانی که در جریان نبودند فیلم شریدر چه‌قدر در میان منتقدان محبوب است؛ البته امتیاز میانگین فیلم در سایت «متاکریتیک» هم ۸۵ از ۱۰۰ (بر اساس نظر ۴۷ منتقد) است و می‌دانیم که چند فیلم دیگر با امتیاز میانگین بالای ۹۰ در این سایت وجود دارند.

به هر حال، ده فیلم برتر سال ۲۰۱۸ بر اساس نظر غالب اکثر منتقدان این‌ها هستند:

۱- روما (آلفونسو کوارون)

۲- اولین مهذب (پل شریدر)

۳-محبوب (یورگوس لانتیموس)

۴-سوختن (چانگ‌دونگ لی)

۵-کلاس هشتم (بو بِرن‌هِم)

۶-بلک پنتر (راین کوگلر)

۷-اگر خیابان بیل می‌توانست حرف بزند (بری جنکینز)

۸-موروثی (آری آستر)

۹-نژادپرست سیاه (اسپایک لی)

۱۰-ستاره‌ای متولد می‌شود (بردلی کوپر)

  • پلی‌لیست