هنروتجربه:کارگردان مستند «مثل یک زن» که پرتره‌ای درباره فائزه هاشمی است، او را  سیاست‌مداری توصیف کرد که در خلوت و جلوتش یکی بود و درهای خانه‌اش را برای ساخت مستندی از زندگی‌اش به روی عوامل این فیلم باز کرد.

مراسم آئین دیدار مستند «مثل یک زن» به کارگردانی مژگان ایلانلو، غروب جمعه ۱۴ دی در موزه سینما برگزار شد. پیش از نمایش فیلم، مراسم امضای پوستر با حضور عوامل این مستند و شخصیت‌هایی هم‌چون فائزه هاشمی، مصطفی تاج‌زاده و فخرالسادات محتشمی‌پور برپا شد. هاشمی که اواسط مراسم امضای پوستر آمد، ضمن احوالپرسی با عوامل فیلم با کسانی هم که برای دیدن فیلم آمده بودند، صحبت کرد و هنگام نمایش فیلم نیز از دیگران دعوت کرد تا به داخل سالن بروند و خودش در پایان وارد سالن نمایش شد.

هم‌چنین پیش از نمایش فیلم مژگان ایلانلو با بیان این‌که «همه می‌دانند چه اتفاق‌هایی برای این فیلم افتاده است»به توضیح در مورد آن پرداخت:«ساختن این مستند از سال ۹۲ تا ۹۵  طول کشید و سال قبل هم بهترین فیلم جشنواره سینما حقیقت شد اما بنا به مصلحت اندیشی‌های سازمان سینمایی وقت، از جشنواره کنار گذاشته شد که خوشبختانه بنا به درایت و نگاه باز دکتر صالحی، وزیر ارشاد از شهریور پروانه نمایش آن صادر شد تا در نوبت اکران قرار بگیرد و از امروز هم در تهران و شهرستان‌ها اکران می‌شود.»

او  در ادامه عنوان کرد:«زمان قاجار وقتی دوربین عکاسی برای اولین‌بار به ایران آمد، اتفاق مهمی افتاد. قبل از آن صاحبان قدرت و مکنت و اعتبار به نقاشان پول می‌دادند تا تصاویرشان را نقاشی کنند و معمولا تصاویری که از آن‌ها نقاشی می‌شد، همراه با هاله‌ای نور بود که عیوب صورت‌شان پوشانده شده بود اما وقتی دوربین عکاسی در دوره ناصری وارد شد، سیاست‌مداران و افراد با نفوذ عکس خودشان را در واقعیت دیدند، متوجه شدند آن‌ها هم عادی و معمولی هستند و در واقع فرایزدی با دوربین عکاسی از بین رفت اما احساس آن همیشه در بین بسیاری از سیاست‌مداران ما هست. آنها دوست دارند در مقابل دوربین‌های کنترل شده باشند .»

ایلانلو در ادامه به نحوه ساخت مستندی درباره فائزه هاشمی از دنیای سیاست اشاره کرد:«به عنوان یک مستندساز همیشه برایم هیجان‌انگیز بود که به خلوت سیاستمداران راه پیدا کنم اما باید این را بگویم که سیاست‌مداران ما متاسفانه با ابزارها و تکنولوژی‌های مدرن همراه نبودند. با این‌حال خوشحالم که در تاریخ معاصر یک زن آنقدر اعتماد به نفس داشت تا درهای خانه‌اش را به رویمان باز کند و ما هرکجا که خواستیم سرک کشیدیم. او  که خلوت و جلوتش یکی بود.»

این مستندساز هم‌چنین در مورد ساخت مستند دیگری درباره یکی از شخصیت‌های سیاسی و مذهبی عنوان کرد:«امسال یک نفر دیگر هم پرچمدار جریانی شد که جلوی دوربین قرار بگیرد و آن آقای مصباح یزدی است چون دوربین وارد خانه و آشپزخانه‌اش شد و حتی او درحالی که با پیژامه بود به گل‌ها آب می‌داد. خوشحالم افرادی همچون اقای مصباح یزدی هم وارد این دنیای مدرن شده است.»

او ادامه داد:«صحبت‌هایم را با صحبتی از استادم آقای ملکیان پایان می‌دهم که گفته است همیشه در جوامعی مثل ما اگر می‌خواهی «الف» مدرنیته را بگویی باید تا «ی» آن را بگویی و اگر قرار است در سیاست شرکت کنی و مورد انتخاب مردم قرار بگیری باید با سینمای مستند آشنا باشی.»

ایلانلو از فایزه هاشمی نیز تشکر کرد:«از او تشکر می‌کنم که به ما اعتماد کرد و باید از خانم‌ها ملاوردی و ابتکار هم تشکر کنم که مقابل مخالفت‌های سازمان سینمایی ایستادگی کردند و البته شخص وزیر. امیدوارم آقای وزیر تا پایان دوره‌اش با همین فرمان پیش برود. از عوامل فیلمم هم که در سایه امنیت و آرامش آن‌ها این مستند را ساختم، متشکرم.»