هنروتجربه- رضا حسینی: موقعیت بازی در نقشی که در کل فیلم یا بخش اعظمی از داستان تنهاست و یک‌تنه فیلم را پیش می‌برد، از آن فرصت‌هایی است که تا امروز به عنوان مثال برای رابرت ردفورد (همه چیز از دست رفته)، سندرا بولاک (جاذبه)، تام هنکس (کشتی شکسته) و تام هاردی (لاک) پیش آمده و به بازی‌های فوق‌العاده و تحسین‌آمیزی انجامیده است.

حالا این اتفاق برای مدس میکلسن تکرار شده است که در تریلر بقای تحسین‌شده‌ای با نام «قطب شمال» ایفای نقش کرده به کارگردانی جو پِنای فیلم‌اولی که فیلم‌نامه را هم با مشارکت راین موریسن نوشته است. میکلسن در این فیلم خلبانی است به نام اُوِرگارد که پس از سانحه و سقوط در قطب شمال در انتظار نجات به‌سر می‌برد. او باید تصمیم بگیرد که در اردوگاه به‌نسبت امن خود باقی بماند یا سفری مرگبار را در این سرزمین ناشناخته آغاز کند و خودش برای خود کاری کند.

دیوید ارلیش منتقد «ایندی‌وایر» در زمان نمایش فیلم در جشنواره کن آن را ستود و «یکی از بهترین فیلم‌هایی» دانست که «درباره مردی که در حیات وحش سرگردان است» ساخته شده است؛ و البته به بازی مدس میکلسن به عنوان بهترین نمونه در کارنامه‌اش اشاره کرد و فیلم را روی‌هم‌رفته سرراست‌تر و منطقی‌تر از «۱۲۷ ساعت» و پویاتر از «همه چیز از دست رفته» توصیف کرد.

پنا پیش از اولین فیلم بلندش، فیلم کوتاه «نقطه برگشت» را ساخت که در جشنواره تلیوراید ۲۰۱۶ به نمایش درآمد. میکلسن در سال ۲۰۱۹ فیلم‌های «Chaos Walking» و «متقابل» را هم خواهد داشت. «قطب شمال» از اول فوریه (دوازده بهمن) به صورت محدود در سینماها روی پرده می‌رود.

  • ایندی‌وایر