هنر و تجربه، رضا حسینی: آلفونسو کوارون که در مراسم گلدن گلوب با «روما» جوایز بهترین فیلم خارجی‌زبان و بهترین کارگردانی را به دست آورد، در واکنش به سؤال خبرنگار «ددلاین» در خصوص نتفلیکس و مرگ سینمای مستقل، پاسخ قاطعی داد.

آنتونی دالِساندرو از نگرانی‌های برخی پخش‌کننده‌های مستقل در این باره گفت که موفقیت «روما» در این فصل جوایز (که نمایشی تقریباً هم‌زمان در چند سالن سینما و نتفلیکس داشت تا این‌که به صورت قراردادی در سینماها روی پرده برود) آغاز مرگ سینمای مستقل را رقم زده است. کوارون در پاسخ گفت: «سؤال من از تو این است که فکر می‌کنی چند سالن حاضر بودند فیلمی سیاه‌وسفید به زبان‌های اسپانیولی و میکستِکویی را که ستاره‌ای هم ندارد، به نمایش درآورند و در حالت سنتی اکران فیلم در چند سالن میسر بود؟» 

کوارون در ادامه افزود: «اکران این فیلم ساختگی نبود و یک ماه است که فیلم روی پرده است و هنوز هم نمایش عمومی‌اش ادامه دارد که برای یک فیلم خارجی‌زبان اتفاق نادری به حساب می‌آید. از این رو فکر می‌کنم سؤال و قضاوت بسیار غیرمنصفانه‌ای را مطرح کردی. چرا اسامی فیلم‌های خارجی‌زبان امسال را درنمی‌آوری و مقایسه‌ای نمی‌کنی تا مثلاً ببینی چندتا از این فیلم‌ها به صورت هفتاد میلی‌متری روی پرده رفته‌اند؟»

آلفونسو کوارون تا امروز بارها گفته است که تجربه اصلی دیدن «روما» روی پرده اتفاق می‌افتد اما تماشای فیلم در خانه هم می‌تواند همان تأثیر احساسی را به همراه داشته باشد. اما وقتی کار به زیر سؤال بردن اعتبار فیلم کشیده می‌شود آن هم نه‌فقط به عنوان یک فیلم خارجی مستقل بلکه یکی از رقبای فصل جوایز، کوارون موضع خود را کاملاً مشخص می‌کند: «فکر می‌کنم این بحث و جدل میان نتفلیکس و دیگر پایگاه‌های آنلاین و مجازی با سینماداران و آدم‌های دوآتشه‌ای که فقط از اکران در سینماها می‌گویند، باید تمام شود. این دو باید با هم کار کنند و بدانند که بحث و جدال‌شان دارد به سینما آسیب می‌رساند.»

کوارون در ادامه صحبت‌هایش به مسائل بیش‌تری در خصوص سینمای مدرن اشاره می‌کند: «موضوعی که باید کاملاً از آن آگاه باشیم این است که نمایش در سالن‌های سینما بسیار محدود شده و حالا فقط به یک نوع محصول اختصاص پیدا کرده است. در حال حاضر تردیدی نیست که فیلم‌سازان فوق‌العاده زیادی مشغول به کار با این پایگاه‌های مجازی از جمله نتفلیکس هستند چون آن‌ها ترسی از تولید فیلم‌های مورد نظر سینماگران برجسته ندارند؛ و البته که درست مثل «روما» دوست دارم همه این فیلم‌ها فرصت نمایش در سینماها را به دست بیاورند و حتی اکران‌های بزرگ‌تری در قیاس با فیلم من داشته باشند.»

  • ورایتی