هنروتجربه- رضا حسینی: هر کسی که در سال‌های اخیر آثار تلویزیونی را دنبال کرده باشد، می‌داند که چه‌قدر بر میزان مجموعه‌های بزرگ و قابل توجه افزوده شده است که چه سینماگرانی به تلویزیون آمده‌اند تا هر هفته سریالی کنجکاوی‌برانگیز از راه برسد یا اخبار وسوسه‌انگیزی شنیده شود.

پس طبیعی به نظر می‌رسد که این شرایط در سال ۲۰۱۹ هم ادامه پیدا کند. اما باید گفت که به نظر می‌آید با سالی متفاوت‌تر از قبل روبه‌رو خواهیم بود که در نهایت می‌تواند یکی از پربارترین و بهترین‌ها باشد. امسال قرارست فیلم‌سازان بزرگی – به‌خصوص از سینمای مستقل و هنری – برای نخستین بار تجربه‌های تلویزیونی خود را جلوی دوربین ببرند و در این رسانه هم شانس خود در جلب نظر مخاطبان و منتقدان را ارزیابی کنند؛ و در این میان، گروهی قصد دارند کل فصل را خودشان کارگردانی کنند.

چند فیلم‌ساز برجسته‌ای که در سال ۲۰۱۹ در تلویزیون هم فعال خواهند بود عبارتند از: 

۱- ایوا دوورنی: بعد از کارگردانی دو قسمت از مجموعه «Queen Suger» می‌خواهد هر چهار قسمت مجموعه کوتاه «پنج نوجوان پارک مرکزی» را برای نتفلیکس کارگردانی کند؛ که بر اساس ماجرای پنج نوجوانی شکل گرفته است که به‌اشتباه به حمله به زنی در آوریل ۱۹۸۹ متهم شدند و تبرئه‌شان تا سال ۲۰۱۴ طول کشید!

۲- پتی جنکینز: بعد از احیای کارنامه‌اش با «واندر وُمن» دوباره در همکاری با کریس پاین مجموعه کوتاه «من شب هستم» را برای تی‌ان‌تی می‌سازد. او سه قسمت از این مجموعه شش‌قسمتی را کارگردانی می‌کند که سناریوی آن بر اساس یک داستان حقیقی درباره تحقیقات بلک دالیا نوشته شده است.

۳- تایکا وایتیتی: او که سال‌ها پیش چند قسمت از «پرواز کنکوردها» را کارگردانی کرد، امسال می‌خواهد اولین قسمت مجموعه‌ای را جلوی دوربین ببرد که بر اساس ماکومِنتری خون‌آشامی خودش در سال ۲۰۱۴ با عنوان «آن‌چه در سایه‌ها انجام می‌دهیم» شکل گرفته است؛ فیلمی که به طور مشترک با جِمِین کِلِمنت کارگردانی شد و هر دو هم نقش‌هایی را در آن بازی کردند. وایتیتی یکی از کارگردانان مد نظر برای پروژه دیزنی با نام «مَندِلوریئن» هم هست.

۴- نیکول هالوفسِنِر: ‌این نویسنده و کارگردان سینمای مستقل هم با تلویزیون بیگانه نیست و به‌تنهایی روی نیم دوجین از آثار تلویزیونی دهه اخیر کار کرده است! و در برخی موارد اصلاً خودش به آغاز تولید مجموعه‌ای یاری رسانده است. او امسال قسمت ابتدایی یا به‌اصطلاح پایلوت مجموعه‌ای با بازی کاترین هان با عنوان «خانم فلِچِر» را کارگردانی می‌کند که اقتباس «اچ‌بی‌او» از رمان تام پِروتا به حساب می‌آید.

۵- آندرئا آرنولد: بعد از قاپیدن اسکار بهترین فیلم کوتاه با «زنبور» (۲۰۰۳) با فیلم‌هایش به یکی از کارگردانان محبوب جشنواره کن بدل شد. او امسال می‌خواهد جای ژان‌مارک وله را بگیرد و فصل دوم مجموعه محبوب «دروغ‌های کوچک بزرگ» را به تنهایی برای «اچ‌بی‌او» کارگردانی کند. او پیش از این کارگردانی قسمت‌های از سریال‌های «Transparent» و «من دیک را دوست دارم» را در کارنامه دارد.

اما ۲۵ فیلم‌ساز دیگری که در سال ۲۰۱۹ در تلویزیون فعالیت می‌کنند از این قرار هستند: نیکلاس ویندینگ رفن (رانندگی، فقط خدا می‌بخشد)، جرج کلونی (سابربیکان)، جان ام. چو (آسیایی‌های خرپول)، میمی لدر (بر اساس جنسیت)، الکس گارلند (اکس‌ماکینا، نابودی)، گِرِگ اِراکی (پرنده سفید در کولاک)، جرمی سالنیه (اتاق سبز)، کیت شورت‌لَند (لوره، سندروم برلین)، اندرو دامینیک (آن‌ها را به‌آرامی بکش)، یان دمانژ (۷۱)، جردن وویت‌رابرتز (کونگ: جزیره جمجمه)، بری سانِنفِلد (مردان سیاه‌پوش)، اِوِن گولدبرگ و سِت روگن، لِسلای هِدلَند، جیلیئن روبس‌پیئر، یورما تاکون، جو برلینگر، سارا آدینا اسمیت، جِرالد مک‌موری، استلا مِگها، تَمرا دیویس، پاتریشا ریگِن، کریس کلی، مایکل کوئستا و لی تولَند کریگِر.

  • ایندی‌وایر