هنر و تجربه: بیورن رونگه کارگردان سوئدی که با جدیدترین فیلمش «همسر» که یک‌شنبه گذشته در مراسم گلدن گلوب جایزه بهترین بازیگر زن را برای نقش اصلی‌اش گلِن کلوس به ارمغان آورد، می‌خواهد پروژه‌ای با عنوان «استاردریم» / Stardream را جلوی دوربین ببرد.

«استاردریم» به نویسندگی فیلیکس هریسن (که «کرانه دوردست جهان» را در کارنامه دارد) فیلمی پساآخرالزمانی است که سفر صدها هزار انسان را با یک سفینه فضایی به سیاره‌ای دوردست دنبال می‌کند که در واقع از زمین گریخته‌اند. وقتی سفینه با مشکل روبه‌رو می‌شود، گروه فرماندهی یک هوش مصنوعی به نام استیون را به کار می‌گیرند. اما استیون دلبستگی شدیدی به خالقش آندریا پیدا می‌کند و آینده بشر به خطر می‌افتد.

بیورن رونگه که در این پروژه هم با اغلب همکارانش در «همسر» کار می‌کند، در خصوص «استاردریم» گفته است: «واقعاً خوش‌حالم که عضوی از این پروژه هستم و می‌خواهیم به مسائل بزرگی در باب بشریت بپردازیم و درام قوی داریم که امکانات مسحورکننده‌ای را برای ما به همراه می‌آورد و همه‌مان را درگیر سطح تازه‌ای از فیلم‌سازی می‌کند. از حالا می‌توانم بگویم که تماشاگران به یک تجربه سینمایی تکان‌دهنده پیرامون عشق و شکست دعوت خواهند شد.»

«استاردریم» مراحل انتخاب بازیگران را پشت سر می‌گذارد و قرارست در فصل تابستان در بریتانیا جلوی دوربین برود. اما «همسر» اولین نمایش جهانی‌اش را در جشنواره تورنتو تجربه کرد و درباره زندگی مشترک جون کَسلمَن (کلوس) و شوهر برنده جایزه نوبل‌اش جو (جاناتان پرایس) است.

  • ورایتی