هنروتجربه: فیلم مستند «دلبند» به کارگردانی یاسر طالبی ازجمله فیلم‌هایی‌ست که امسال در بخش مسابقه جشنواره فیلم فجر به نمایش درمی‌آید. این فیلم در اکران‌های خارجی در جشنواره‌های مختلف مانند ایدفا با استقبال خوبی همراه شد. یاسر طالبی (کارگردان) و الهه نوبخت (تهیه‌کننده و پخش‌کننده فیلم) به مناسبت اولین نمایش این فیلم در جشنواره فیلم فجر با ایلنا گفتوگویی انجام داده‌اند.«دلبند»برای نمایش در بخش سینما و فرهنگ غذا  شصت و نهمین جشنواره فیلم برلین هم انتخاب شده‌است.

یاسر طالبی درباره ایده ساخت این مستند بیان کرد: «همیشه به افراد عادی علاقه دارم که در موقعیت‌های ویژه‌ای قرار گرفته‌اند و شخصیت فیلم «دلبند»، فیروزه خورشیدی جزو این افراد است. البته به دلیل آنکه در شمال کشور به دنیا آمده‌ام، جنس آدم‌هایی مانند خورشیدی را می‌شناسم و دیده‌ام و به نوعی حتی شبیه مادر بزرگ خودِ من بود. ایده را با الهه نوبخت تهیه‌کننده فیلم به اشتراک گذاشتم و بیشتر هدفم این بود که فیلمی بسازیم که بخش‌های نادیده و جذاب ایران را برای مخاطب جهانی معرفی کند و یک فیلم بومی را با زبان جهانی بسازیم و طی دو سالی که ساخت فیلم طول کشید هدفی جز این نداشتیم.»

او اضافه کرد: «تلاش کردیم در این مستند فیلمی بدون قضاوت بسازیم و حتی در انتخاب لنز نیز این مساله را رعایت و تلاش کردیم که به سوژه وفادار باشیم و از جعل و قهرمان‌سازی دوری کنیم و رئال بودن فیلم را حفظ کنیم البته این کار بسیار سخت بود زیرا در طول دو سال ساخت فیلم، فیروزه خورشیدی علاقه‌ای به فیلمبرداری نداشت و حتی در ابتدای ساخت فیلم اصلا قصد نداشت در فیلم حضور پیدا کند و حتی به گونه‌ای ما را مزاحم زندگی خود می‌دانست.»

این کارگردان درباره سوژه فیلم عنوان کرد: «ما در زندگی فیروزه خورشیدی حضور داشتیم اما فاصله خود را حفظ می‌کردیم و خودِ شخصیت فیلم نیز اصلا اجازه کارگردانی و دخالت را نمی‌داد و ما طی این دو سال تلاش کردیم که اعتماد او را جلب کنیم و هیچ دخل و تصرفی در زندگی او نداشتیم. البته که ساخت فیلم مستند واقعی تفاوت دارد با اینکه شما مانند دوربین مداربسته فقط تصاویر را ضبط کنید. زیرا فیلمساز یک نگرش و نگاهی به سوژه دارد و ما تنها کاری که کردیم این بود که طی این دو سال آدم‌ها را در موقعیت‌ها قرار دهیم و حتی دیالوگ‌ها نیز توسط خودِ شخصیت‌ها مطرح می‌شد.»

الهه نوبخت درباره حضور فیلم درجشنواره‌های جهانی بیان کرد: «یکی از نکات جالب این فیلم واکنش‌هایی است که مخاطبان داخلی و خارجی به فیلم داشتند. مثلا بیشتر مخاطبان داخلی که فیلم را در جشنواره سینما حقیقت یا جشنواره‌های دیگر می‌دیدند دلشان برای شخصیت فیروزه خورشیدی‌ و سختی‌هایش می‌سوخت اما تماشاگران خارجی علیرغم آنکه می‌گفتند وی زندگی سختی دارد اما چون خود فیروزه این زندگی را انتخاب کرده، معتقد بودند که باید به انتخاب او احترام گذاشت و جامعه حق ندارد او را وادار به تغییر تصمیمش کند.»

او افزود: «تجربه ۱۰ ساله در پخش‌کنندگی به من آموخته‌ است که برای موفقیت یک فیلم مستند در جشنواره‌های مختلف و بخصوص جشنواره‌های خارجی و به دنبال آن جذب و استقبال مخاطبان، باید از زمان ایده‌پردازی و ساخت فیلم در کنار کارگردان و سازندگان فیلم قرار بگیریم و اگر این گونه باشد قطعا ما می‌توانیم موفق باشیم زیرا دنیا علاقه جدی به داستان‌های واقعی از ایران دارد که بدون قضاوت روایت شود و هر چقدر وفاداری فیلم به واقعیت و صداقت بیشتر باشد قطعا موفق‌تر است.»