هنر و تجربه: «روما»ی آلفونسو کوارون بعد از پیروزی‌های مشابهی در جوایز انجمن‌های لس‌آنجلس و نیویورک، یک بار دیگر به عنوان بهترین فیلم سال برگزیده شد؛ و این بار از سوی انجمن منتقدان فیلم لندن.

البته «روما» برنده جایزه بهترین کارگردانی سال هم شد؛ و دیگر جوایز مهم سال به «جنگ سرد» اثر پاول پاولیکوفسکی (به عنوان بهترین فیلم خارجی‌زبان؛ که جایزه بهترین دستاورد فنی سال را هم برنده شد) و «محبوب» اثر یورگوس لانتیموس (بهترین فیلم بریتانیایی-ایرلندی، بهترین فیلم‌نامه، بهترین بازیگر زن اصلی و بهترین بازیگر زن مکمل) رسید.

اگر کمی دقت کنید متوجه می‌شوید که دوباره به همان تقاطع آشنا در فصل جوایز رسیده‌ایم؛ جایی که جوایز منتقدان خودشان را از جوایزی جدا می‌کنند که توسط اتحادیه‌ها و اصناف فیلم‌سازی اهدا می‌شوند. «روما» آشکارا فیلم محبوب منتقدان سراسر جهان است، در حالی که شب گذشته «کتاب سبز» جوایز مهم اتحادیه تهیه‌کنندگان آمریکا را برنده شد. البته اتحادیه‌های کارگردانان و بازیگران سینما هنوز برندگان خود را اعلام نکرده‌اند.

اما جایزه بهترین مستند سال به شاهکار انیس واردا یعنی «چهره‌ها و مکان‌ها» (۲۰۱۷؛ که آن را با همکاری هنرمند مطرح دیگری به نام ژی‌آر ساخته است) رسید که سال گذشته نامزد اسکار بهترین مستند هم شد. ایتن هاک هم برای ایفای نقش در «اولین مهذب» به عنوان بهترین بازیگر مرد اصلی سال برگزیده شد.

  • ایندی‌وایر