هنروتجربه مریم شاه‌پوری: «روما» و «محبوب» با ده نامزدی در جوایز اسکار، به عنوان موفق‌ترین فیلم‌ها، راهی نودو یکمین جوایز آکادمی می‌شوند. بهترین فیلم، کارگردانی، بازیگر زن اصلی و مکمل از جمله نامزدی‌های فیلم تحسین‌شده آلفونسو کوارون هستند.

اما در حالی که یالیتزا آپاریسیو و مارینا دی تاویرا تقریباً از سینماگران ثابت فصل جوایز امسال در ایالات متحده بودند، اما همبازی‌شان خورخه آنتونیو گوئرِرو تا امروز نتوانسته است در هیچ‌یک از رویدادهای مطبوعاتی این فیلم در آمریکا حاضر شود و تا الان سه بار ویزای او رد شده است.

گوئررو بعد از اعلام نامزدهای اسکار با یک نشریه مکزیکی مصاحبه کرد و عدم صدور ویزا برای حضور در خاک آمریکا اشاره کرد. او حالا نگران است که تا ماه آینده نتواند ویزا بگیرد و در مراسم اسکار با گروه فیلم‌سازی حاضر شود؛ جایی که بی‌تردید برای «روما» یکی از بزرگ‌ترین اتفاق‌های سینمایی را رقم خواهد زد و بعید است که برای گوئررو هم اتفاقی بزرگ‌تر از این در زندگی حرفه‌ای‌اش روی بدهد.

البته گوئررو که نقش فرمین را در «روما» بازی کرده است می‌گوید ویزای او حتی قبل از اولین نمایش «روما» در جشنواره ونیز و زمانی که می‌خواست به عنوان گردشگر به آمریکا برود، رد شده بود. اما تلاش‌های بعدی او با درخشش «روما» هم راه به جایی نبرد و او در مهمانی نتفلیکس و مراسم گلدن گلوب هم نتوانست حضور پیدا کند.

گوئررو می‌گوید در یکی از تلاش‌هایش برای گرفتن ویزا در فصل پاییز، مقام‌های رسمی سفارت ایالات متحده در مکزیکو سیتی او را نه یک بازیگر بلکه کارگری در نظر گرفته‌اند که می‌خواهد در جست‌وجوی کار به آمریکا پناهنده شود. او می‌گوید: «…اگر دست‌ ما در سفارت به کسی می‌رسید که نامه‌های دعوت‌مان را بخواند و متوجه شود که من یک چهره هنری هستم و تبادل فرهنگی میان این دو کشور روی داده است و می‌دهد، شاید مشکلات حل می‌شد.»

مراسم اسکار روز یک‌شنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند) برگزار می‌شود.

  • ایندی‌وایر