هنر و تجربه – ترجمه مریم شاه‌پوری: درامدی (درام-کمدی) «وداع» / The Farewell به کارگردانی لولو وانگ که در جشنواره ساندنس درخشیده است، در آستانه عقد قرارداد با پخش‌کننده موفق این سال‌های آثار مستقل در ایالات متحده یعنی «A24» ‌است.

این فیلم که در بخش رقابتی آثار دراماتیک ایالات متحده به نمایش درآمده است، ستاره‌ای چون آکوافینا را در خود دارد و طبق گزارش «ددلاین» با رقمی حدود شش میلیون دلار قرارست به دست پخش‌کننده سپرده شود که تا این‌جا یکی از گران‌ترین قراردادهای این دوره به شمار می‌رود. البته بالاترین رقم هم‌چنان در دست کمدی «آخر شب» با بازی‌های اما تامپسن و میندی کالینگ است که «آمازون استودیوز» به مبلغ سیزده میلیون دلار حقوق پخشش را به دست آورده است.

داستان «وداع» درباره یک خانواده چینی است و زنی به نام بیلی که متوجه می‌شوند مادربزرگ‌شان به سرطان ریه مبتلاست و مدت زیادی از زندگی‌اش باقی نمانده است. برای همین موضوع را از سایر اعضای خانواده بزرگ‌شان مخفی نگه می‌دارند و در عوض تلاش می‌کنند تا زمان باقی است ترتیب یک عروسی را بدهند. لولو وانگ که در بِیچینگ (پکن سابق) متولد شد و در دانشکده باستن ادبیات و موسیقی خواند، نویسندگی و کارگردانی را از سال ۲۰۰۵ با یک فیلم کوتاه ویدیویی به نام «برج حوت» آغاز کرد تا این‌که بعد از دو فیلم کوتاه دیگر، با اولین فیلم بلندش «پس از مرگ» (۲۰۱۴) به جشنواره زوریخ راه یافت و تحسین شد.

  • ایندی‌وایر