هنروتجربه: نشست رسانه‌ای مستند «بهارستان؛خانه ملت» ساخته بابک بهداد در سالن رسانه در پردیس ملت برگزار شد. اجرای این مراسم را منصور ضابطیان برعهده داشت.

منصور ضابطیان ابتدای این نشست درباره استقبال کمتر از سینمای مستند عنوان کرد: «سینمای مستند اهمیت زیادی دارد. این مستند مبتنی بر تصاویری آرشیوی بوده است و میدان بهارستان و مجلس شورای اسلامی را دستمایه کار قرار داده است. فیلم بی‌طرفانه بود و جانب خاصی را نگرفت.»

بابک بهداد در ابتدای صحبت خود اشاره داشت: «تولید فیلم شش سال طول کشید. سه سال جمع‌آوری منابع آن  و سه سال هم تحقیق و پژوهش آن طزمان برد.»

او افزود: «مستند بهارستان، خانه ملت یک مستند تاریخی است که جغرافیای سیاسی و اجتماعی بخشی از ایران را مطرح می‌کند. این فیلم درباره «بهارستان» است که شامل مسجد سپه سالار، میدان بهارستان، باغ بهارستان می‌شود و بخشی از باغ نگارستان است.»

این کارگردان درباره منابع کار خود اشاره داشت : «ما تمام اسناد و منابع را جمع‌آوری و پژوهش کردیم. دسترسی به منابع تصویری خیلی سخت بود. من برای گردآوری مرکز اسناد، کاخ گلستان و مجموعه‌های شخصی مراجعه کردم و توانستم به ۴۵۰ فریم عکس برسیم.»

او در ادامه درباره نشان دادن مقاطعی از تاریخ در این مستند توضیح داد: «مقطع ۴۰ تا انقلاب اتفاق مهمی در این میدان نیافتاد. نسخه اول ۱۱۰ دقیقه بود اما باید بخشی از آن را کنار می‌گذاشتیم. این فیلم می‌تواند قسمت دومی داشته باشد که بعد از انقلاب را شامل می‌شود اما قطعا قسمت دوم آن را نمی‌سازم چون انرژی زیادی از من گرفت. »

او اضافه کرد: «فیلم درباره منطقه بهارستان است و این میدان با وجود مجلس هویت پیدا می‌کند. من فیلم را ملی می‌دانم و هدفم آشنایی با تاریخ ایران است. من به شخصه به دکتر مصدق علاقه دارم و تلاش کردم وجه ملی آن را حفظ کنم.»

و در پایان اشاره داشت: «نکته‌ای که درباره این مستند وجود دارد این است که من برای صدای شخصیت‌های تاریخی از صدای مستندسازها از جمله آقای تهامی‌نژاد، محمدرضا اصلانی، ارد عطارپور، ارد زند، مهدی باقری، محسن استادعلی، آقای شاملی، محمد دامن زن، محمد آفریده، ابراهیم مختاری و … استفاده کردم. »