هنروتجربه-سحر آزاد:بهمن امسال ماه پرمشغله‌ای برای پدرام پورامیری و حسین امیری‌دوماری است، هم به این جهت که سومین فیلم کوتاه آن‌ها با عنوان «نسبت خونی» در بسته زمستانه فیلم‌های کوتاه درحال اکران است وهم برای اینکه اولین تجربه مشترک‌شان در زمینه ساخت فیلم بلند هم که «جان‌دار» نام دارد، امسال در بخش نگاه نو سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر پذیرفته شده است.

پدرام پورامیری، یکی از کارگردان‌های «جان‌دار» و «نسبت خونی» در مورد اضافه شدن دوباره بخش نگاه نو به جشنواره فیلم فجر به سایت هنروتجربه گفت:«این امور سیاست‌های کلان جشنواره است و ما نمی‌توانیم خیلی درباره آن صحبت کنیم. بهرحال وجود این بخش محاسنی دارد و شاید نبودن آن هم محاسنی داشته باشد اما به دلیل اینکه من تصمیم‌گیر جشنواره نیستم نمی‌توانم نظر خیلی دقیقی در این زمینه بدهم چون کسان دیگری راجع به این مسئله تصمیم‌گیری می‌کنند بااین‌همه به صورت کلی می‌توان گفت که وجود این بخش در دیده شدن آثار تاثیرگذارتر است.»

او در مورد آثاری که در بخش نگاه نو پذیرفته شده‌اند و به نوعی رقبای «جان‌دار» هستند، عنوان کرد:«آنطور که در چند سال گذشته نشان داده شده است، فیلم‌های اول اتفاق‌های مهمی را رقم زده‌اند همانجور که فیلم‌سازان دوم و نسل‌های قبل‌تر هم در حد خودشان تاثیر گذاشته‌اند اما به‌نظرم کارگردان‌های اولی تا الان کارهای خوبی کرده‌اند و نسل جدیدی از فیلم‌سازان وارد سینمای ما شده‌اند.»

یکی از خبرهایی که در هفته‌های گذشته در مورد «جان‌دار» منتشر شد، عکسی از فاطمه معتمدآریا بود که یکی از بازیگران این فیلم است. در متن خبر آمده بود که او نقش متفاوتی در این اثر دارد. امیری در مورد اینکه هنگام نوشتن فیلم‌نامه نقش برای معتمدآریا نوشته شده بود یا بعدا تصمیم گرفتند این نقش را او بازی کند، گفت:«از ابتدا در نظر داشتیم این نقش را خانم معتمدآریا بازی کند و او بازیگر این نقش باشد.»

  

دوستی این دو کارگردان، از دوران هنرستان که در رشته سینما تحصیل کرده‌اند، آغاز شد و بعد از آن نیز که در دانشگاه سوره در رشته کارگردانی درس خواندند، این دوستی ادامه پیدا کرده است. آنها تاکنون سه فیلم کوتاه ساخته‌اند که اولین آن «قنات شهر خاموش» محصول سال ۱۳۹۲ است و پس از آن فیلم‌های کوتاه «سکوت کن» و «نسبت خونی» را تولید کرده‌اند. سومین تجربه مشترک آن‌ها این روزها در سینماهای هنروتجربه و در بسته زمستانه فیلم‌های کوتاه درحال نمایش است. امیری با بیان اینکه همکاری در فیلم بلند و کوتاه فرق زیادی ندارد، افزود:«مساله این است که فیلم کوتاه شکل خودش را دارد و فیلم بلند ساختار دیگری و نوع برخورد به فیلم کوتاه و بلند با هم فرق می‌‍کند. فیلم بلند یک پروسه حرفه‌ای دارد که باید با سازمان و سیستم خودش پیش برود و به فیلم کوتاه نزدیک نیست. با آنکه ما در فیلم کوتاه هم با افراد حرفه‌ای سینما، تجربه‌هایی داشتیم اما دنیای آن با فیلم بلند خیلی فرق می‌کند.»

او در پاسخ به این پرسش که آیا قصد دارند این همکاری را همچنان ادامه دهند، گفت:«تا جایی که اتفاق بدی نیافتد، تصمیم داریم فیلم‌سازی را به صورت مشترک ادامه دهیم.»

البته به گفته پورامیری او قصد ندارد بعد از ساخت «جان‌دار» باردیگر به کارگردانی فیلم کوتاه بپردازد.

هم‌چنین کارگردان «نسبت خونی» در مورد بسته‌ فیلم‌های کوتاه عنوان کرد:«همین‌که مخاطب عام به سینمای کوتاه نزدیک شده خوب است چون یاد می‌گیرد در سینما فیلم کوتاه هم ببیند و این موضوع برایم خیلی جذاب است. این کار باعث فرهنگ‌سازی می‌شود و مردم متوجه می‌شوند که می‌توان فیلم کوتاه را در سینما هم دید.»

«جان‌دار» اولین ساخته پدرام پورامیری و حسین امیری‌دوماری فیلم پر بازیگری است و هنرمندانی چون فاطمه معتمدآریا،حامدبهداد،باران کوثری،جوادعزتی،مسعود کرامتی و….در آن ایفای نقش می‌کنند.به جای خلاصه داستان دیالوگی از این فیلم در رسانه‌ها منتشر شده‌است:«بخدا اگه یه بار دیگه بگین شام چی شد،غذا چیه،همین وسط خودم رو دار می‌زنم که غذا خوردن یادتون بره.بابا از گشنگی نمردین که!؟»