هنروتجربه : تهیه کننده انیمیشن «شب آفتابی» تولید انیمیشن بسیار سخت دانست و کارگردانش نقدینگی آن را تنها ۲۰۰ میلیون تومان عنوان کرد .

نشست خبری انیمیشن سینمایی «شب آفتابی» با حضور الهام باجلان(طراح کارکتر)، آزاده مدنی(مجری طرح و طراح صحنه)، عادل مدنی(کارگردان فنی)، مریم حبیبی(دستیار کارگردان)، علی مدنی(کارگردان)، زهرا مشتاق(تهیه‌کننده)، یونس لطفی(نویسنده)، آرمین رهبر(آهنگساز)، گلناز ثانی(انیماتور) و با اجرای احسان کرمی در چهارمین روز جشنواره فیلم فجر برگزار شد.

کرمی در ابتدای این نشست درگذشت همسر علی نصیریان را تسلیت گفت و اعلام کرد قرار بود امروز برنامه‌ای برای حضور این بازیگر در پردیس ملت داشته باشیم که با این اتفاق منتفی شد.

مشتاق درباره تهیه‌کنندگی این انیمیشن گفت: «کار انیمیشن بسیار سخت است و  قضاوت درباره آن سخت‌تر . چون آنقدر نمونه‌های خوب خارجی داریم که رقابت را دشوار می‌کند. من از نیمه راه به این گروه پیوستم. در ابتدا  تهیه‌کننده شخص دیگری بود. من با کمک فارابی از نیمه راه به عنوان تهیه‌کننده وارد کار شدم .»

علی مدنی درباره تولید این انیمیشن گفت:« سال ۸۴ ساخت اولین کارم را شروع کردم. بعد از سه ماه پروژه شکست خورد و متوقف شد . سال ۸۸،  انیمیشن دیگری را   شروع کردم و که بازهم شکست خورد و پروژه متوقف شد . دلیل این شکست‌ها بی‌تجربگی ما، دیر آمده شدن طرح‌ها ، اختلاف بین تهیه‌کنندگان، بالا بردن کیفیت در نیمه راه تولید و …بود مثلا در پروژه‌ای یک  شرکت هواپیمایی قطر بود که می‌خواست سرمایه‌گذاری کند، اما چون تحریم بودیم نمی‌توانستیم پول را منتقل کنیم.»

مدنی  ادامه داد : «سال ۹۲ ساخت «شب آفتابی» را شروع کردیم. سال ۹۵ تهیه‌کننده اول، سرمایه‌اش را خواست و خانم مشتاق تهیه‌کنندگی کار را برعهده گرفتند.»

مشتاق در پاسخ به این سوال که چطور وارد تهیه‌کنندگی شده، گفت: «من همچنان خبرنگار هستم. کارت تهیه‌کنندگی داشتم اما خواستم که کارت مرا در جشنواره به عنوان خبرنگار صادر کنند. البته سال‌هاست در صداوسیما کار تهیه‌کنندگی را انجام می‌دهم. وزارت ارشاد و بخش سازمان سینمایی برای کسانی که مایل به ساخت انیمیشن هستند، تسهیلاتی قائل هستند. ما هم با توجه به علاقه‌ای که به سینمای نوجوان داشتیم کار را پیش بردیم. »

علی مدنی در پاسخ به این سوال که آیا به فکر طراحی محصولات جانبی برای «شب آفتابی» هستید، گفت: « ۵ نفر از ما علاوه بر خانم مشتاق سرمایه‌گذار هستیم. تا هفته پیش حتی پروسه تولید این فیلم تمام نشده بود. من دفعه دومم بود که با شما کار را می‌دیدم. اصلا فرصتی نداشتیم که بخواهیم به تولید محصولات جانبی فکر کنیم. » او همچنین نقدینگی این انیمیشن را ۲۰۰ میلیون تومان عنوان کرد.

در ادامه نشست «شب آفتابی»، آرمین رهبر درباره موسیقی این انیمیشن گفت: «موسیقی در ایران به سمت ساده‌سازی رفته است. من همیشه دغدغه ورود موسیقی کلاسیک به انیمیشن را داشتم. در انیمیشن دنیا فضا برای استفاده از موسیقی کلاسیک بسیار باز است. در کارهای زنده،‌ شما مجبور هستید از تلفیق استفاده کنید.  کار موسیقی این انیمیشن حدود یک ماه طول کشید. به خاطر فانتزی بودن کار از موسیقی ارکستر استفاده نکردیم. موسیقی فیلم شبیه پاپ بود.»

در ادامه نشست پرسش و پاسخ انیمیشن «شب آفتابی» عادل مدنی درباره کارگردانی فنی فیلم گفت: «حجم مشکلات فنی بسیار بود دلیل اصلی آن هم به نبود بودجه برمی گردد. آنقدر امکانات کم بود که حتی کارت گرافیک نداشتیم که بتوانیم رندر بگیریم. در نهایت مجبور شدیم به سمت موتورهای بازی برویم تا بتوانیم کار را رندر بگیریم. ناامید بودیم که یک شرکت ژاپنی نرم‌افزار بازی را منتشر کرد که ما توانستیم در حد امکاناتش از آن استفاده کنیم.»