هنروتجربه: نشست خبری فیلم«۲۳ نفر» با حضور  ۲۲ شخصیت واقعی داستان فیلم و بازیگران این نقش‌ها در سینمای رسانه‌ها برگزار شد.در این نشست مهدی جعفری کارگردان، امیر و هادی اسلامی جلوه‌های ویژه بصری، محسن روزبهانی جلوه‌‌های ویژه میدانی، مرتضی قیدی فیلمبردار، مجتبی فرآورده تهیه‌کننده، آریا عظیمی‌نژاد موسیقی، میثم مولایی تدوین‌گر، بهمن اردلان صدابردار و صداگذار، احمد یوسف‌زاده مشاور فیلم‌نامه حضور داشتند.

در ابتدای این نشست مهدی جعفری درباره انگیزه‏‌اش از پرداختن به این موضوع گفت:«جواب این سوال خیلی پیچیده نیست. از چند سال پیش که مستندی درباره آن‌ها ساختم، این موضوع در ذهن من حک شده بود و این جزو آرزوهای من شد که یک روز بتوانم فیلم‌سینمایی از روزگاری که این دوستان گذراندند، بسازم.»

او درباره انتخاب بازیگران این فیلم نیز توضیح داد: «مساله مهم این بود که در اقتباس چقدر می‌توانیم به واقعیت وفادار باشیم. بعد از ۱۰، ۱۲ سال رفاقت با این بچه‌ها وظیفه خودم می‌دانستم که تلاش کنم تا فیلمی درست درباره آن‌ها بسازم. از روز اول همه ما نگران بودیم که آیا می‌توانیم بچه‌هایی را پیدا کنیم که بتوانند قصه ما را واقعی بازی کنند. در واقعیت هم در بین این ۲۳ نفر از گویش‌ها و شهرهای مختلف وجود داشتند. بنابراین خواسته یا ناخواسته طوری این قصه اتفاق افتاده بود که انگار آن‌ها سمبل ایران بودند. ما حدود یک ماه با آن‌ها کار کردیم تا سطح بازی آن‌ها را به‌هم برسانیم. حدود یک ماه و نیم انتخاب بازیگران طول کشید. در شهرستان‌هایی که می‌خواستیم از آنجا بازیگر داشته باشیم، فراخوان اعلام کردیم.»

از کارگردان «۲۳ نفر» درباره صحنه‌های کلیشه‌ای جنگی فیلم سوال شد،او گفت:«تمام تلاش‌مان را کردیم که تقریبا از لحاظ اجرا کلیشه‌ای برخورد نکنیم.»

به گفته جعفری  ۲۲ نفر از شخصیت‌های واقعی این داستان،در قید حیات هستند و فقط یکی از آن‌ها به نام احمد سعادت سال‌ها پیش از دنیا رفته است.

این کارگردان هم‌چنین درباره برخورد و مواجهه بچه‌ها در فیلم با افراد واقعی داستان و شباهت چهره آن‌ها عنوان کرد:«بچه‌ها تا پیش از فیلم‌برداری برخوردی نداشتند و من فقط مستند را به آن‌ها نشان دادم و روز فیلم‌برداری از ۲۲ نفر دعوت کردم که به صحنه آمدند. شاید یکی از ملاک‌های انتخاب ما برای بچه‌ها شباهت هم بوده است.»

جعفری در مورد این‌که چرا از اسامی واقعی ۲۳ نفر در فیلم استفاده نشده است، توضیح داد: «خیلی سخت بود که از اسامی واقعی ۲۳ نفر در فیلم استفاده کنیم زیرا دردسرهایی برای ما ایجاد می‌کرد بنابراین اجازه  گرفتم و آن‌ها هم بزرگواری کردند و اجازه دادند تا اسم‏‌ها را در فیلم عوض کنیم. این اولین اکرانی است که ۲۲ نفر شخصیت واقعی داستان فیلم را می‌بینند.»

این کارگردان درباره منبع اقتباس داستان و این‌که بهتر نبود فیلم در قالب سریال ساخته شود؟ گفت:«کاملا موافقم اما  آنقدر جهان این داستان بزرگ است که حسرت می‌خورم که چرا نتوانستم همه اطلاعات در واقعیت را در فیلم هم بیاورم اما معتقدم هر رسانه تماشاگر خودش را دارد و امیدوارم روزی شخصی این کار را انجام دهد زیرا حیفم می‌آید که برخی از تصاویر جذاب و دیدنی در آن دیده نشد.»

در بخش دیگری از این نشست مجتبی فرآورده هم درباره نسبت بین مذهب و ملیت در فیلم  عنوان کرد:«این دو از هم جدا نیستند. در حوزه دین حب الوطن، ایمان است.ما به سیرت فیلم کار داریم نه صورت. آنچه فکر می‌کردیم، می‏‌توانیم در دهه ۹۰ و برای نسل امروز ارائه دهیم روحی از دین بوده است.»

احمد یوسف زاده- مشاور فیلم‌نامه- که یکی از شخصیت‌های واقعی ۲۳ نفر است، در مورد نسبت این فیلم با واقعیت توضیح داد:«دیدن این فیلم من و دوستانم شوکه شدیم. نمی‌دانستیم گریه کنیم یا بخندیم. فیلم خیلی به واقعیت نزدیک بود و من از عوامل فیلم تشکر می‌کنم.»