هنر و تجربه ترجمه مریم شاه‌پوری: آخرهفته‌ای که پشت سر گذاشتیم هم‌زمان شد با رقابت سالانه «سوپر بول» و برای همین اغلب سینماروها ترجیح دادند در خانه بمانند و به تماشای مسابقه دوتا از بهترین تیم‌های لیگ فوتبال آمریکایی بنشینند و در نهایت ببینند چه تیمی فاتح این رقابت جهانی می‌شود.

هر سال به خاطر این رویداد تلویزیونی عظیم، فروش فیلم‌ها در گیشه با افت محسوسی مواجه می‌شود ولی امسال این عدم استقبال به اندازه‌ای بود که تقریباً در ۲۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده و پایین‌ترین رقم فروش به دست آمده است. به هر حال، با آگاهی از فروش پایین گیشه و فیلم‌ها در این آخرهفته، تنها فیلم استودیویی مهمی که این هفته اکرانش آغاز شد، بازسازی آمریکایی درام جنایی-اکشن «دوشیزه بالا» (خِراردو نارانخو، ۲۰۱۱) است که با همین نام در قالب یک اکشن تریلر به کارگردانی کاترین هاردویک و با حضور جینا رودریگز در نقش اصلی بازسازی شده است.

با تمام این حرف‌ها، عملکرد «دوشیزه بالا» در گیشه ضعیف‌تر از پیش‌بینی‌ها بود و به نظر می‌رسد فروش کل گیشه در این آخرهفته سرانجام به مبلغی در حدود ۷۰ میلیون دلار برسد که در ۱۹ سال گذشته پایین‌ترین میزان فروش هفتگی در سینماهای آمریکای شمالی به حساب می‌آید.

اما بازسازی «دوشیزه بالا» که نقدهای منفی و بد منتقدان هم بر فروش آن در گیشه بی‌تأثیر نبوده است، دست‌آخر باعث شد که فروشی ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار دلاری برای فیلم به دست بیاید که پایین‌تر از فروش متوسط و معمول فیلم‌هاست. اما اخبار خوب در مورد فیلم‌هایی چون «گلس»، «فوقانی» (که خودش بازسازی کمدی فرانسوی موفق «دست‌نیافتنی‌ها» محصول همان سال ۲۰۱۱ به کارگردانی اولیویه ناکاش و اریک تولِدانو است)، «آکوامن» و «اسپایدرمن: درون جهان عنکبوتی» شنیده شد که همچنان فروش‌های پایین قابل قبول‌شان ادامه پیدا کرد.

«گلس» با فروشی نه‌ونیم میلیون دلاری در صدر جدول فروش این هفته قرار گرفت و فروش کل آن به رقمی نزدیک به ۸۹ میلیون دلار رسید.

  • پلی‌لیست