هنروتجربه: نشست خبری فیلم‌های کوتاه با حضور محمد کارت کارگردان فیلم «بچه‌خور»، ندا جبراییلی بازیگر «رورانس»، الهام معین طراح لباس «رورانس» و آبان عسکری نویسنده‌فیلم‌نامه «بچه‌خور» برگزار شد. اجرای نشست‌های هشتمین روز جشنواره فیلم فجر را احسان کرمی برعهده دارد.

در ابتدای این نشست محمد کارت در مورد فیلم کوتاه خود گفت: «برای من جشنواره فیلم فجر خیلی اهمیت دارد چون فکر می‌کنم مهم‌ترین رویداد فرهنگی انگیزه‌ساز است. انگیزه‌ساز به این معنا که جشنواره فجر انگیزه سینماگران جوان و تازه کار برای فیلم‌سازی است. الان هم با «بچه‌خور» سومین حضورم در جشنواره را تجربه می‌کنم برایم بسیار جذاب است.امیدوارم جشنواره فجر همیشه به فیلم‌های کوتاه توجه بکند.چون پتانسیل سینمای ایران از فیلم کوتاه شروع می‌شود.»

آبان عسکری نویسنده فیلم«بچه‌خور» در مورد ایده اصلی فیلم توضیح داد:«حدود سه سال پیش من یک ایده‌ای داشتم که مبنای اصلی همین فیلم بود. بعد با محمد کارت روی آن کار کردیم و سر و روی جدی‌تری به خود گرفت و در نهایت آن را ساختیم. مغز من با معضلات اجتماعی که در جنوب شهر وجود داشت پر شده بود و ایده اصلی فیلم از همانجا آمد.»

در بخش دیگری از این نشست،ندا جرائیلی بازیگر فیلم«رورانس» در خصوص این فیلم گفت:«سوگل رضوانی در جشنواره‌ای در آمریکا حضور دارد و اولین نمایش جهانی فیلم در حال برگزاری است. او به‌خاطر علاقه‌ای که به فضای قصه و تخیل تصمیم گرفت که چنین فیلمی بسازد. م‌ دانم علاقه اصلی خانم رضوانی فاصله گرفتن از فضای واقع‌گرایانه بود و می‌خواست به فضایی چالش برانگیز برسد.»

معین طراح دکور «رورانس» هم درباره دشواری کار این فیلم توضیح داد:«یکی از خوشحالی‌های من طراحی فیلم «رورانس» بود. فضای تئاتر و بیرون از تئاتر طوری بود که باید تفاوت این دو فضا را احساس می‌کردیم و در پیش تولید طراحی‌ها شکل گرفت. نگران بودم وارد شدن به فضای تئاتر به کار لطمه بزند.»

در ادامه نشست محمد کارت در پاسخ به سوالی درباره دغدغه ساخت فیلمش توضیح داد:« احساس می‌کنم جامعه‌ای که روی آن تمرکز می‌کنم از طبقه متوسط به پایین‌تر هستند.به نظر من سینمایی جذاب است که وحشی باشد و به سراغ کاراکترهای خاص برود. سینمای ما باید پر کشش و پر اضطراب باشد و تماشاگر را روی صندلی بنشاند و او را مجبور به تعقیب داستان کند. به فکر این هستم که این سوژه را به عنوان یک فیلم بلند هم بسازم اما فیلم به صورت مجزا حرف خود را می‌زند. احساس می‌کنم فیلم کوتاه باید تأثیر بگذارد و تأثیرش بیشتر از فیلم بلند باشد. همان قدر که کوتاه است همانقدر باید کوبنده باشد. بچه‌های آسیب‌دیده موضوع من است و باید تأثیر بر مخاطب داشته باشد.»

ندا جبرائیلی درباره حضور فیلم‌های کوتاه در جشنواره فجر عنوان کرد:«تعداد فیلم‌هایی که می‌توانند در جشنواره حضور داشته باشند کم است و با توجه به مقایسه با فیلم‌های دیگر حضور اهالی رسانه بسیار کمرنگ است. این فیلم‌ها از فیلترهای متعددی عبور کردند تا به اینجا رسیده‌اند.»

کارت هم در مورد حضور فیلم کوتاه در جشنواره گفت:«جشنواره ویترین سینمای ایران است بنابراین حضور مستند و فیلم کوتاه و انیمیشن حتما ضروری است و این فیلم‌ها باید حضور داشته باشند. با این حال دو نکته در این میان مهم است. یکی اینکه اگر اهالی رسانه به این مدل فیلم‌ها توجه کنند،حتما برنامه‌ریزان جشنواره زمان بیشتر و بهتری را به این فیلم‌ها اختصاص می‌دهند.نکته دوم هم اینکه چون فیلم‌های کوتاه برای حضور در جشنواره باید محدودیت تایمی داشته باشند این برای ما مشکل‌ساز است چون در جشنواره فیلم‌های کوتاه محدودیت زمانی وجود ندارد و این باعث ایجاد یک خلا می‌شود که باید رفع شود. اگر این محدودیت تایمی رفع شود حتما فیلم‌های کوتاه خوبی می‌توانند پا به جشنواره بگذارند.»