هنرونجربه: آخرین نشست خبری هشتمین روز جشنواره فیلم فجر با همراهی عوامل فیلم «ملبورن» برگزار شد. در این نشست نیما جاویدی کارگردان، ستاره پسیانی، حبیب رضایی، آتیلا پسیانی، پریناز ایزدیار، نوید محمدزاده بازیگران فیلم، مجید مطلبی تهیه کننده، هومن بهمنش مدیر فیلم‌برداری، رامین کوشا آهنگساز، عماد خدابخش تدوین‌گر، محسن نصرالهی طراح صحنه، نیما میرحیدری طراح لباس و تعدادی  دیگر از عوامل فیلم حضور داشتند.

در ابتدای این نشست از نیما جاویدی درباره پایان بندی باز فیلم سوال شد او در پاسخ تاکید کرد:« پایان‌بندی فیلم بسته است و به وضوح مشخص است سرگرد زندانی را رها کرد تا برود.» این کارگردان هم‌چنین شباهت فیلمش به فیلم «مسیر سبز» را رد کرد:«اما سعی کردیم ادای دینی به فیلم «رستگاری در شاوشنگ» باشد.»

کارگردان سرخپوست همچنین در پاسخ به این سوال که چرا این داستان در زمان پهلوی اتفاق می‌افتد،توضیح داد:« از یک تاریخی به بعد دوربین‌های مداربسته در زندان‌ها می آید و با حضور روربین قصه و منطق این فیلم درنمی‌آید. مجبور شدیم به قبل از آن تاریخ برگردیم. وقتی به آن رسیدیم دیدیم به لحاظ سیاسی تاریخی است که شهرستان‌ها اصلا زندانی سیاسی نداشتند و برای همین به عقب‌تر برگشتیم.»

ستاره پسیانی هم درباره نقشش در این فیلم گفت:« اول باید یک تشکر خیلی بزرگ از ایمان امیدواری و شیما میرحمیدی داشته باشم و از آقای امین میری که معلم لهجه من بودند و یک پروسه‌ای برای تمرین زبان و لهجه داشتیم چون این زبان مربوط به همان دهه ۴۰ است.»

رامین کوشا آهنگساز هم در پاسخ به سوالی که به  هم‌خوانی موسیقی متن با بافت فیلم اشاره داشت،عنوان کرد: «با آقای جاویدی از ابتدا که فیلم‌نامه را خواندم درباره این موضوع حرف زدیم که چطور بتوانیم هم قسمت عاشقانه و هم مرموز را به وجود بیاوریم و بعد این‌که چه سازهایی را استفاده کنیم و اندازه ارکستر را صحبت کردیم. برای صحنه‌های قسمت پایانی و شروع فیلم ورژن‌های مختلفی آماده کردم و در آخر به این نتیجه رسیدیم که بیشتر ارکسترال باشد و از سازهای ایرانی استفاده کنیم.»

در بخش دیگری از این نشست از نوید محمدزاده درباره تغییر نقشش در این فیلم پرسیده شد او در پاسخ گفت:« از نیما جاویدی ممنونم که به من اعتماد کرد و این نقش را به من سپرد. حتما من بازیگر به دنبال بازیگوشی و یاد گرفتن چیزهای تازه هستم. مهم این است که در سینما ما این اتفاق بیافتد که بدانند بازیگرها به وقتش می‌توانند تغییر کنند و کاراکترهای متفاوتی را بازی کنند. من بازیگر برای «ابد و یک روز» ۵۸ کیلو می شوم و اینجا ۷۶ کیلو می‌شوم. این کار را می‌کنم و میان همه فیلم نامه‌هایی که به من داده بودند، «سرخپوست» را انتخاب می‌کنم چون  سینما است و من دوستش دارم. من خیلی با این اتفاق و این نقش حالم خوب است.»

 

مجید مطلبی تهیه کننده درباره سرمایه فیلم و انگیزه‌اش از ساخت این فیلم توضیح داد:« سرمایه را از حسابم بانک سامان و یک بخشی هم از سرمایه‌گذار فیلم گرفتم. ایده برای آقای جاویدی بود که پسندیدم و شروع به کار کردیم. تمام تلاش‌مان را کردیم و امیدوارم کار خوبی پیش آمده باشد.»

کارگردان «سرخپوست» در ادامه در پاسخ به سوالی درباره اینکه فیلم قبلی‌اش جوایز زیادی در جشنواره‌های خارجی گرفته و آیا امیدی برای اینکه این فیلم هم جایزه بگیرد یا نه گفت: «روی کاغذ اصلا. فیلم‌هایی در جشنواره‌های خارجی موفق می‌شوند که موضوع روز اجتماعی داشته باشند واقعیت این است که من برای جشنواره‌ها فیلم نمی‌سازم. اگر این فیلم این قدرت را داشته باشد که مسیر فیلم‌ها را از علاقمندی به فیلم‌های اگزاتیک منحرف کند کار خودش را کرده است. هدفمان بیان یک داستان سرراست و خوب کردن حال مخاطب در این شرایط و روزگار سخت بوده است.»

آتیلا پسیانی هم به فیلم‌نامه خوب این فیلم اشاره داشت:«  اولین باری که نوید محمدزاده فیلم‌نامه کار را به من داد، گفت بخوان و نظرت را بگو، من هم این کار را کردم. به نظرم این فیلم‌نامه  جزو فیلم‌نامه‌های خوبی است که در چند سال اخیر خواندم و دیدم که نقشم کوتاه است اما آن را پذیرفتم.»

حبیب رضایی نیز درباره نقش اش و تجربه این کار بیان کرد: «وقتی فیلم‌نامه را خواندم با سینمای قصه‌گویی مواجه شدم که در سینمای ایران خیلی کم یا بنا به دلایلی به سراغ آن نمی‌روند بنابراین از قصه هیجان‌زده شدم و ایده‌هایی برایش داشتم. با آقای جاویدی صحبت کردم و به این اجرا رسیدم. نقش کوچک و بزرگ نداریم، معتقدم وقتی مجموعه‌ای اتفاق خوبی رقم می‌زند من هم باید در آن نقشی داشته باشم. ممکن است در بسیاری موارد اسم من نیاید اما اینجا تصویر من هم آمده است و خوشحالم در کنار بازیگران خوبی بودم.»

پریناز ایزدیار هم درباره نقش در «سرخپوست» گفت:« خیلی خوشحالم که عضوی از این کار هستم. خودم خیلی آن را دوست دارم و حالم خوب بود که پیشنهاد بازی در «سرخپوست» به من داده شد. من فیلم قبلی جاویدی «ملبورن» را هم دوست داشتم.»

نوید محمدزاده در پایان این نشست ضمن اشاره به حضورش در دو فیلم «متری شیش و نیم» و «سرخ‌پوست» خبر داد:« قطعا سال آینده در جشنواره فیلم فجر فیلم نخواهم داشت چرا که نیاز به فاصله و تغییر هست. فاصله باعث می‌شود تا درباره نقش و فن بیان من در آثاری که تا به امروز داشته‌ام بیشتر فکر شود.»