هنروتجربه:کارگردان فیلم «حمال طلا» درباره نوع پایان بندی فیلم گفت که فکر کرده است مرگ در سرزمین خودی بهتر از ناکامی در سرزمین غریبه است.

نشست خبری فیلم حمال طلا بعدازظهر امروز، یکشنبه ۲۱ بهمن با حضور تورج اصلانی (کارگردان)، حسن اصلانی (مدیر فیلم برداری)، منصور سهراب‌پور (تهیه کننده)، هادی نادی (نویسنده)، محمدعلی اسلام (طراح صحنه و لباس)، محمد صالحی (صدابردار)، رضا عربی (طراح گریم) و بازیگرانی همچون پیام احمدی نیا، لطف‌الله سیفی، حسن زاهدی و ژاله صامتی و اجرای حمیدرضا مدقق در پردیس سینمایی ملت برگزار شد.

تورج اصلانی در ابتدای این نشست در پاسخ به مدقق درباره رئالیسم جاری در فیلم گفت:«فیلم کاملا در دنیا رئال تعریف شده است و بحث از قال‌کاری می‌شود که کمتر شناخته شده و بیشتر طلاکاران آن را می‌شناسند. چیزی در فیلم ساخته و پرداخته نشده و همه چیز دم دست است حتی به زمان فیلم هم فکر کردیم. تقریبا همه چیز واقعی پیش می‌رود».

او ادامه داد دو نوع قال‌کاری سنتی و صنعتی وجود دارد:«من شیوه قال‌کاری سنتی را انتخاب کردم که از لحاظ دنیای فرمال تنوع بصری و میزانسن‌های متفاوت داشت».

در ادامه سهراب‌پور در مورد دو فیلم «درخونگاه» و «حمال طلا» که تهیه کنندگی آنها را در جشنواره امسال برعهده داشت، گفت:«موضوعی که اخیرا در خصوص فیلم سینمایی درخونگاه اتفاق افتاد یک حمله تمام عیار از سوی یک شبه منتقد در برنامه‌ای بود که از جایی خوراک می‌گیرد و به دور از شان و ادب فرهنگی هرچه بخواهد به زبان می‌راند. جای تاسف است که هیچکس جلودار او نیست و او به زحمات گروهی که یک سال تلاش کرده‌اند، توهین می کند. خیلی راحت می‌شود به سابقه ایشان رجوع کرد و متأسفانه مسائل سیاسی را وارد سینما کرده است. اگر ما شورای پروانه ساخت و نمایش داریم چگونه او ترک تازی می کند؟» او ادامه داد:«در سال‌های اخیر اتفاق‌هایی در اقتصاد ما افتاد که مردم اذیت شدند. ما در هر دو فیلم به این موضوع نقد کردیم و پای نقدمان ایستاده‌ایم».

پیام احمدی‌نیا درباره ایفای نقش رضا کیفی گفت:« بعد از اینکه فیلمنامه را خواندم توسط خود آقای تورج اصلانی چند نمونه از این آدم ها را در شکل های مختلف دیدیم ولی در نهایت این کاراکتری که آقای اصلانی می خواست، رضا کیفی با این شکل و شمایل که قرار بود طلا را حمل کند را از بین آنها درآوردیم که جذاب‌تر بود.»

سیفی دیگر بازیگر فیلم هم اظهار کرد که چنین افراد ساده‌ای در جامعه وجود دارند و پس از آن ژاله صامتی درباره نقش‌هایی که در فیلم‌های «درخونگاه»و «حمال طلا» داشته است، گفت:«من عاشق کار سخت هستم. دوست دارم کارهایی که دیگران نمی‌کنند، انجام دهم. قبل از حمال طلا در پنج فیلم با آقای اصلانی همکاری داشتم و وقتی او پیشنهاد نقشی را کرد که تنهار دو سکانس دارد، دلم نیامد همکاری نکنم چون او یک هنرمند است و شراکت در یک فیلم خوب لذت‌بخش است».

حسن زاهدی صدابردار با تجربه سینمای ایران هم که در این فیلم بازی کرده است، عنوان کرد که اخیرا در سینما به جای صدابردار، مدیر صدابردار مد شده و به همین دلیل او دو سال است که دیگر کاری صدابرداری نمی‌کند.

در ادامه تورج اصلانی به صحنه تصادف و پایان بندی فیلم اشاره کرد:«راجع به پایان‌بندی با هادی نادی گپ زدیم که در نهایت چه کار کنیم. درعین حال او شخصیتی بدشانس است اما آنقدر وجدان دارد که سکه های خانم ژاله را می دهد اما اگر به خارج از مرز می‌رفت چه سرنوشتی پیدا می کرد؟ او یک آدم غد است و همراهش هم یک آدم بی‌دست و پا . آنها در غربت چگونه زندگی می‌کردند؟ غربت تلخ است و به همین دلیل فکر کردم، مرگ در سرزمین خودی بهتر از ناکامی در سرزمین غریبه است».

حسن اصلانی هم عنوان کرد که طبق دکوپاژ کارگردان تلاش کرده اند سکانس- پلان بگیرند و پس از آن هادی نادی نویسنده فیلم نامه گفت:«من با تورج اصلانی دوست هستم و با هم زیاد حرف می‌زنیم که او مطابق نیازهای جامعه یکی از موضوع‌ها را انتخاب می‌کند. من مدتی در طلاسازی کار کرده‌ام و وقتی داستان قال کاری را برایش گفتم از آن خوشش آمد.»

طراح صحنه فیلم در مورد طراحی صحنه در فیلم های رئال گفت:«در کارهای رئال باید موقعیت شخصیت‌ها مطابق با آنچه رایج است باشد چون بیشتر افراد ما به ازای آنها را دیده‌اند و کوچک‌ترین خطا به چشم می‌آید«.

عربی هم با تایید دشواری فیلم‌های رئال تاکید کرد ۲۰ سال قبل که  تیپ افراد مشاغل مختلف معلوم بود، اما امروز هر شکلی می تواند هر شغلی داشته باشد.

صالحی هم در بخشی از این نشست اظهار کرد که ترجیح داده اند صداها سر صحنه گرفته شود و کارکردن در مقابل حسن زاهدی سخت بود.