هنر و تجربه: اولین فیلم عظیم علمی‌خیالی سینمای چین با نام «زمین سیار» / Wandering Earth در تعطیلات سال نوی چینی بر گیشه حاکم شد. این فیلم در طول شش روز تعطیلات به فروشی ۳۰۴ میلیون دلاری دست پیدا کرد.

«زمین سیار» (فرانت گوو) از جمعه تا یک‌شنبه رقمی در حدود ۱۸۷ میلیون دلار فروخت تا در سراسر جهان موفق‌ترین فیلم در آخرهفته لقب بگیرد. در قیاس با این فیلم، «چه‌طور اژدهایت را تربیت کنی: جهان پنهان» با نمایش در شش منطقه و بازار متفاوت در گوشه‌وکنار جهان به فروشی بیش از ۳۸ میلیون دلار رسید و «فیلم لگویی: بخش دوم» با فروشی بیش از ۳۴ میلیون دلار در صدر جدول فروش هفتگی سینماهای آمریکای شمالی قرار گرفت.

اما در نخستین روز تعطیلات چین (پنجم فوریه) هشت فیلم بومی روی پرده سینماها رفتند که موفق‌ترین آن‌ها کمدی «بیگانه دیوانه» بود به کارگردانی نینگ هائو که به واحد پول جمهوری خلق چین ۴۰۵ میلیون رِنمینبی فروش کرد؛ اما «زمین سیار» که شروع بدی داشت در ابتدای تعطیلات با فروشی نزدیک به ۲۸ میلیون دلار (۱۸۸ میلیون رنمینبی) در جایگاه چهارم جدول فروش قرار گرفته بود، بعد از فیلم‌های «بیگانه دیوانه»، «پگاسوس» و «سلطان جدید کمدی».

  • ورایتی