هنر و تجربه : خیلی‌ها بر این باورند که فیلم مستقل و تحسین‌شده «سوارکار» امسال در فصل جوایز با بی‌مهری روبه‌رو شد. اما طرفداران فیلم و کارگردانش کلویی ژائو  برای تماشای فیلم بعدی این فیلم‌ساز لازم  زمان زیادی منتظر نخواهند ماند.

فیلم جدید ژائو با عنوان «نومدلند» / Nomadland (که می‌شود آن را «سرزمین آوارگان» هم ترجمه کرد) همچنان در ادامه رویکرد این فیلم‌ساز زن تحسین‌شده سینمای مستقل، در استفاده از نابازیگران قرار می‌گیرد اما این بار در کنار تازه‌واردهایی چون لیندا مِی و شارلین سوانکی، بازیگران کارکشته و اسکاری چون فرانسیس مک‌دورمند و دیوید استراتِرن هم قرار گرفته‌اند. حقوق پخش این فیلم به‌تازگی به کمپانی «فاکس سرچ‌لایت» واگذار شده است.

«نومدلند» یک فیلم جاده‌ای است درباره زنی شصت‌وچند ساله به نام فِرن (مک‌دورمند) که پس از باختن همه چیز در بحران اقتصادی، عازم سفری در نواحی غربی آمریکا می‌شود و به عنوان خانه‌به‌دوشی مدرن در اتومبیل وَن خود زندگی می‌کند. ژائو در بیانیه‌ای درباره فیلمش گفته است: «من شیفته نواحی غربی آمریکا شده‌ام و غیرممکن است دل کندن از جاده‌هایی که به ماجراجویی‌های متعددی در آن سوی افق ختم می‌شوند. من خیلی خوش‌شانسم که توانستم با گروهی توانمند و مستعد به جاده بزنم و با ترکیبی از بازیگران حرفه‌ای و غیرحرفه‌ای همکاری کنم که خودشان را وقف کار کرده‌اند و الهام‌بخش‌اند. بی‌صبرانه منتظر به اشتراک گذاشتن چیزهایی هستم که در طول راه کشف کرده‌ایم.»

با این وجود، به نظر می‌رسد اولین نمایش «نومدلند» در اوایل سال آینده میلادی رقم بخورد.

  • پلی‌لیست