هنر و تجربه مریم شاه‌پوری: بازیگر فرانسوی ایزابل هوپر بعد از تحسین‌ها و جوایز به‌حقش از جمله گلدن گلوب و اسکار برای بازی در «او» (پل وِرهوفِن، ۲۰۱۶) و نقش بازمانده‌ای که نمی‌خواهد در قالب یک قربانی دیده شود، هر روز از شهرت و محبوبیت بیش‌تری در میان تماشاگران آمریکایی برخوردار شد.

حالا این ستاره بین‌المللی با ژانر آشنایی دوباره به ایالات متحده بازگشته است و در تریلر معمایی جدید نیل جردن با نام «گرِتا»، نقش استاکری را بازی کرده است که برای زن جوان سوگواری (با بازی کلویی گرِیس مورِتز) ایجاد مزاحمت می‌کند. این فیلم اولین نمایش جهانی‌اش را در جشنواره بین‌المللی فیلم تورنتو تجربه کرد و طبق برنامه از اول مارس (ده اسفند) به نمایش عمومی درمی‌آید.

آن طور که منتقدان می‌گویند ایزابل هوپر در اثر تازه نیل جردن دوباره هم به شیوه‌ای آشنا و هم به‌نوعی کاملاً متفاوت در مقابل دوربین حکمفرمانی کرده است و این موضوع می‌تواند به تماشاگران آمریکایی «گرتا» یادآوری کند که چرا هوپر یک بازیگر افسانه‌ای است و به چنین جایگاهی در سینمای جهان دست یافته است.

نیل جردن که فیلم‌های «بازی آشکار» و «گفت‌وگو با یک خون‌آشام» را در کارنامه دارد و فیلم‌نامه را با همکاری ری رایت نوشته است، با کار کردن در قلمروی آثار تعلیق‌آمیز روان‌شناختی هم غریبه نیست. ناگفته نماند که مدیر فیلم‌برداری «گرتا» شیمِس مک‌گاروِی است و از دیگر بازیگران فیلم می‌توان به مایکل مونرو، کالم فیوری و استیون ریا اشاره کرد.

 

  • پلی‌لیست