هنر و تجربه : جی. سی. شندر از اولین تجربه فیلم‌سازی‌اش در سال ۲۰۱۱ یعنی «مارجین کال» هر روز بیش‌تر در کانون توجه صنعت فیلم‌سازی قرار گرفته است؛ کارگردان جوانی که با «همه چیز از دست رفته» و تنها بازیگرش رابرت ردفورد سبک سینمایی‌اش را ارتقا بخشید و با «سالی پرخشونت» به جهان جنایتکاران پا گذاشت.

پروژه جدید شندر، درست آن طور که انتظار می‌رفت، فیلمی است که برای نتفلیکس ساخته و با ورود به ژانر اکشن در واقع چالش تازه‌ای را برای خود رقم زده است. این فیلم که «مرز سه‌گانه» نام دارد از سال ۲۰۱۰ پروژه‌اش در دست پرداخت قرار داشته و در دوره‌های مختلف بازیگرانی چون تام هنکس و جانی دپ هم درگیر آن شده بودند. اما به نظر می‌رسد وضعیت فعلی این پروژه و بازیگرانی که در آن ایفای نقش کرده‌اند، بهترین حالت ممکن برای تولید فیلم بوده است.

اما با توجه به رویکرد به‌نسبت استادانه شندر در مواجهه با پیرنگ‌های آشنا و نثر و نگارش واقع‌گرایانه و با چاشنی سیاسی مارک بول نویسنده، به نظر می‌رسد که «مرز سه‌گانه» / Triple Plots ناخودگاه نسخه‌ای فلسفی و جدی از اکشن «یک‌بارمصرف‌ها» است؛ و البته که ترکیب بازیگرانش شامل درجه‌دوها نیست و بن افلک، آسکر آیزاک، چارلی هانم، گَرِت هِدلاند و پدرو پاسکال را در بر می‌گیرد.

خلاصه داستان هم از جهان و خط داستانی حکایت دارد که از فیلم‌نامه‌نویسی چون بول برمی‌آید: «وقتی پنج دوست که همگی از کهنه‌کاران نیروهای نظامی هستند، برای سرقت از یکی از اربابان مواد مخدر در آمریکای جنوبی دور هم جمع می‌شوند، وفاداری‌شان به یکدیگر دوباره محک زده می‌شود و زنجیره‌ای از پیامدهای پیش‌بینی‌نشده روی می‌دهند.»

«مرز سه‌گانه» از ۱۵مارس (۲۴ اسفند) در سینماها به نمایش درمی‌آید.

  • پلی‌لیست