هنروتجربه: پنج فیلم کوتاه در قالب بسته «فیلم‌های کوتاه روز» از سه‌شنبه، ۳۰ بهمن در سینماهای گروه هنروتجربه اکران می‌شوند.

همزمان با اکران بسته «زمستانه فیلم‌های کوتاه»، بسته دیگری با عنوان بسته «فیلم‌های کوتاه روز» از فردا، سه‌شنبه ۳۰ بهمن در سینماهای هنروتجربه نمایش در می‌آیند که شامل پنج فیلم کوتاه«استون» به کارگردانی بهرنگ دزفولی‌زاده،«اینجا جاده‌ها پایان ندارند» به کارگردانی، نویسندگی و تهیه‌کنندگی توفیق امانی،«آلان» مصطفی گندمکار،«تو فقط مادر باش» به نویسندگی و کارگردانی رقیه توکلی و «درس» به کارگردانی مهدی بوستانی است.

«استون»: نشان دادن نبایدها
«استون» داستان چهار کوهنورد را در فضای کوهستان برفی به تصویر می‌کشد. تهیه‌کنندگی باین فیلم کوتاه را بهرنگ دزفولی‌زاده و مریم تجدد برعهده دارند و  بانیپال شومون، مرضیه وفامهر و سارا توکلی از بازیگران این فیلم هستند.

کارگردان این فیلم کوتاه در یادداشتی درباره آن می‌نویسد:«همیشه در دنیای مدرن امروزه در جامعه به اصطلاح مدرنیته، دنبال نشان دادن نبایدهایی هستم که بیشتر اوقات از کنارش گذشته­‌ایم و یا بی‌­توجه به آن بوده و هستیم. «استون» هشتمین تجربه کوتاه کارگردانی من در خصوص مضمونی است از یکی از نبایدهای باید …»

«استون»/کارگردان: بهرنگ دزفولی زاده- نویسنده فیلم‌نامه:هوتن زنگنه-مدیر فیلم‌برداری:محمد خمیس آبادی-صدابردار:امیر شاهوردی-طراح صحنه و لباس:غزل آلوسی-طراح گریم:سودابه خسروی-تدوین:سارا آهنی-صداگذاری:حسین مهدوی-تصحیح رنگ:حمیدرضا فتورچیان-عکس: فتاح زینوری-تهیه کنندگان:مریم تجدد، بهرنگ دزفولی زاده-بازیگران:بانیپال شومون، مرضیه وفامهر،سارا توکلی ،محمد نجاری

«اینجا جاده‌ها پایان ندارند»:جاده‌ای دور و دختری غریب
دیگر فیلم این مجموعه «اینجا جاده‌ها پایان ندارند» به کارگردانی، نویسندگی و تهیه‌کنندگی توفیق امانی است.در خلاصه داستان این فیلم آمده‌است:«جادهای دور و مه آلود و در امتداد آن دختری غریب…»
توفیق امانی که کارگردانی هفت فیلم کوتاه داستانی را در کارنامه دارد و در زمینه تدوین فیلم کوتاه و مستند نیز فعال است، درباره کارگردانی فیلم «اینجا جاده‌ها پایان ندارند» می‌نویسد:«ما(فیلمساز) فرزند اجتماع هستیم و گاهی در جهت نیل به ریشه کن کردن یک تفکر آسیب‌زا و  معضلی اجتماعی و فراگیر که ممکن است ریشه در هر چیزی داشته باشد، ناگزیر به نشان دان و به تصویر کشیدن چهره کریه آن هستیم. صد البته حفظ نوعی بالانس در نقاط تاریک و روشن برای بازنمایی این تصاویر را بسیار ضروری می‌دانم.»

«اینجا جاده‌ها پایان ندارند»/کارگردان،نویسنده فیلم‌نامه و تهیه‌کننده: توفیق امانی – تصویر بردار: حمید مهرافروز-صدا بردار: هادی ساعد محکم-تدوین: توفیق امانی، سوران فهیم – دستیار اول کارگردان و برنامه ریز: عثمان محمدی-مدیر تولید: برهان احمدی-منشی صحنه: اسرین محمودی-صدا گذاری: سوران فهیم-دستیار دوم کارگردان: امید غریبی-عکاس: کیومرث کریمی-دستیاران تصویر: صلاح کریمی، علیرضا مرادی،یحیی زاهدی پور، طالب ظاهری-دستیار صدا: کیومرث سبحانی-اصلاح رنگ: سالم صلواتی -مونتور: فرشید فرخ نیا، نعمت نارنجی-دستیاران تولید: کیومرث کریمی، جمال مرادی، وریا امینی، جلال مرادی، محسن قادری، امیر کرمی-بازیگران: خاطره ندری، نامق خدایار، زمانه محمدی، چیمن ناصری، بهزاد رشیدی، چنور دوهندو، فرهاد فرهادی، احمد رسولیان، خدیجه احمدی، زعفران احمدی، فاطمه ویسی، گونا ویسی-ایمان باجلانی، شکیلا کریمی

«آلان»:ادای دین به آلان کودک سوری
فیلم کوتاه «آلان» ادای دینی است به کودک مهاجر سوری که امواج آب جسد او را به ساحل شهر بدروم برد، تصویر جسد این کودک سه ساله در تمام رسانه‌های معتبر جهان منتشر شد و تاثری جهانی را برانگیخت.مصطفی گند‌م‌کار کارگردان «آلان» درباره رسیدن به ایده این فیلم می‌نویسد:«ایده­ اولیه این فیلم از دیدن عکس متاثر کننده­ آلان ( کودک کُرد سوریه ای که در کنار دریا مظلومانه و البته آرام خوابیده بود) به ذهنم خطور کرد. واقعا عکس تاثیرگذاری بود. به نظرم عکسی به یاد ماندنی در حافظه­ تاریخ خواهد بود. البته داستان فیلم و ماجرای عکس ربط مستقیمی به هم ندارند، ولی بی‌ارتباط هم نیستند! با دیدن آواره‌ها و پناهندگان سوری و عراقی پشت مرزهای اروپا و برخوردهای نظامی و اغلب نا مناسب با این خانواده‌ها، سوال اصلی که ذهن من را درگیر کرد این بود که، چرا طوری با آن‌ها برخورد می‌شود که گویا آواره و بی‌خانمان به دنیا آمده‌اند؟ در این فیلم سعی کردم با به تصویر کشیدن شادی و امید خانواده‌ها قبل از آوارگی نشان بدهم تمام آواره‌های جنگ خاورمیانه مثل تمام مردم اروپا روزی خانه‌ای و رویایی داشته‌اند، دغدغه رشد و پیشرفت فرزندان‌شان را داشته‌اند و شاد پر امید زندگی می کردند.»
این فیلم که زبان آن کردی است، جایزه اول جشنواره فیلم کوتاه کنستانز آلمان و جایزه بزرگ پنجمین دوره جشنواره بین‌المللی دهوک کردستان عراق ۲۰۱۷ را کسب کرده است.

«آلان»/کارگردان،نویسنده‌فیلم‌نامه و تهیه کننده: مصطفی گندمکار-مدیر تصویربرداری: هاشم مرادی-تدوین:صادق رضا نیا-صدا بردار: مجید هاشمی پور-صداگذاری: آرش قاسمی-طراح صحنه: فریاد صالحی-طراح گریم: محمود اسمائی-دستیار اول کارگردان: علیرضا طالبی-برنامه ریزی و عکاس: فرجاد جولانی-سرمایه گذار: مصطفی گندم کار،مهناز نوروزی

«تو فقط مادرباش» :تقدیم به همه مادران
فیلم کوتاه «تو فقط مادر باش» آخرین فیلم کوتاه رقیه توکلی پیش از کارگردانی اولین فیلم بلندش «مادری» است.نقش اصلی این فیلم را سارا بهرامی بازی می‌کند که برای آن برنده جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره پورتو پرتغال شد.«تو فقط مادر باش» روایتگر زندگی زن جوانی است که بعد از جدایی از همسرش درگیر رابطه عاطفی می‌شود اما پسرش مانعی بر سر این ماجراست.
رقیه توکلی که نویسندگی فیلم‌نامه این فیلم را هم برعهده دارد، در یادداشتی این فیلم را به همه مادران تقدیم کرده‌است:«تو فقط مادر من باش آخرین فیلم کوتاهی است که قبل از اولین فیلم بلند سینمایی‌ام ساختم. داستان زنی که باید انتخاب کند بین عشق و فرزندش. این فیلم تقدیم می‌شود به همه مادران. به همه مادرانی که تا پای جان برای خوشبختی فرزندان‌شان تلاش می‌کنند و با همه مشکلاتی که این روزها هست، مستقل زندگی می‌کنند. از همه اعضای گروهم علی الخصوص سارا بهرامی عزیز و آقای محمد قانع فرد، تهیه کننده کار تشکر می‌کنم که در ساخت این فیلم مرا یاری کردند.»

«توفقط مادر باش»/کارگردان و نویسنده فیلم‌نامه:رقیه توکلی- تصویربردار: بهروز بادروج-تدوین: محدثه گچین عارفی-موسیقی: علی مزیدی-طراح صحنه : حسین کهفی-مشاور پروژه: داریوش یاری-صدابردار و صداگذار: علی عبدالحسینی-مدیر تولید: سید مصطفی فخر آبادی-عکاس: محمد سجاد دهقان اشکذری-تیتراژ: علیرضا نجاتی-دستیاران تولید: مرتضی انیسی، محمد کلانتری-دستیار کارگردان: عاطفه صالحی، علی صالحی-دستیار تصویر: مجید خمیس آبادی، محمد حسین افضلی، مسعود حاج ابراهیمی- تصحیح رنگ: بهمن قهاری- دستیار صدا: رامین راستجو- تهیه کننده: محمد قانع فرد-بازیگران: سارا بهرامی، جمال دهقان، سجاد اسماعیلی، سعید شهریار، مرتضی نسیم سبحان، مهدی مرعشی، رضا بحری

«درس»:روایتی دیگر از خرمشهر
آخرین فیلم کوتاه این مجموعه هم «درس» نام دارد که مهدی بوستانی شهربابکی کارگردانی، نویسندگی و طراحی صحنه آن را انجام داده و تولید سازمان سینمای حوزه هنری است. این فیلم که تولید سال ۱۳۹۱ است،سرگذشت خرمشهر را روایت می‌کند:«آنچه را خرمشهر از ابتدا تا انتهای جنگ از سر گذراند، با روایتی مینی‌مالیستی و سمبولیک در یک کلاس درس مرور می‌کنیم. باشد که تاریخ فراموش‌مان نشود و موجب تکرار آن نشویم.»مهدی بوستانی شهربابکی درباره این فیلم می‌نویسد:«تاریخ به چه کارمان می‌آید اگر فقط ذکر وقایعی باشد که روزگاری دور یا نزدیک بر ما گذشته است؟ اگر از آن درس نگیریم و در زندگی امروزمان نتوانیم با استفاده از تجربیات گذشته جلوی خیلی از ناگواری‌ها و محنت‌ها را بگیریم، چه سود از ذکر آن؟ ذکر تاریخ اگر به امروزمان ارتباطی نداشته باشد، هیچ دردی را از هیچ کسی دوا نمی‌کند. تاریخ هم درد است و هم درمان. هم رنج و هم التیام.»

«درس»/نویسنده،طراح صحنه و کارگردان: مهدی بوستانی شهربابکی-تصویربردار: صمد فرهنگ-طراح صدا و صداگذار: محمود موسوی نژاد-تدوین: ابوالفضل شکیبا-صدابردار: سعید ذوالنوریان-جلوه‌های تصویری و تصحیح رنگ: محمد ارژنگ-مدیر تولید: نصیر نبهانیان-دستیار کارگردان و عکاس: عماد سلمانیان-بازیگران: عبدالرضا سواعدی- شهرام پورعسکر- محمدعلی جلیل- حمید ساکت-ابراهیم ابراهیمی کیا- بهرام افروز و….-تولید سازمان سینمایی‌ «سوره» حوزه‌ی هنری