هنروتجربه:کارگردان فیلم کوتاه «وقت نهار» که فیلمش در سینماهای هنروتجربه به نمایش درآمد، در سی و هشتمین «رزیدانس سینه فونداسیون» جشنواره فیلم کن حضور دارد.

به گزارش روابط عم.می این فیلم  با اعلام جشنواره فیلم کن، نام ۶ فیلمسازی که در دوره سی و هشتم «رزیدانس سینه فونداسیون» شرکت می‌کنند، مشخص شد. از ایران نیز علیرضا قاسمی که پیش از این با فیلم کوتاه «وقت نهار» نامزد نخل طلای دوره هفتادم این جشنواره بوده است، حضور دارد.

«رزیدانس سینه فونداسیون» یکی از بخش‌های سه گانه‌ سینه فونداسیون این جشنواره است که از سال ۲۰۰۰ توسط ژیل ژاکوب، رییس وقت جشنواره آغاز به کار کرد. در هر دوره رزیدانس، ۶ فیلم‌ساز از سراسر جهان انتخاب می‌شوند تا به مدت ۵ ماه در شهر پاریس زیر نظر کارگردانان و تهیه کنندگان فرانسوی، پروژه‌ فیلم بلند سینمایی خود را بنویسند و برای ساخت آن آماده شوند.

تاکنون فیلم‌سازانی چون لوکرسیا مارتل، لازلو نمش، نادین لبکی، امیلی یانگ در همین بخش نخستین فیلم سینمایی خود را آماده کرده‌اند.

دوره‌ سی و هشتم رزیدانس جشنواره‌ کن از یکم مارس مصادف با ۱۰ اسفند ماه آغاز می‌شود و هفدهم آگوست مصادف با ۲۶ مرداد ماه در کمپ تابستانی جشنواره لوکارنو به پایان می‌رسد.

«رزیدانس سینه فونداسیون» هر سال در ۲ نوبت، ۶ تا ۸ فیلم‌ساز خلاق را از بین داوطلبان از سراسر دنیا انتخاب می‌کند تا به مدت ۵ ماه در این رزیدانس زندگی کنند و پروژه‌های خود را گسترش دهند. آنها در این مدت  با کارگردانان مهم فرانسوی آشنا می‌شوند، با تهیه کنندگان فرانسوی طرح‌های خود را در میان می‌گذارند و در طول این مدت، سناریو فیلم اول بلند خود را گسترده می‌دهند و در نهایت برای ساخت فیلم بلند اول خود آماده می‌شوند.