هنر و تجربه ترجمه رضا حسینی: استیون سودربرگ کارگردان آثاری چون «جنسیت، دروغ‌ها و نوار ویدیو» و «لوگن خوش‌شانس»،۱۱ یار اوشن » و… در گفت‌وگوی تازه‌ای با «ایندی‌وایر» درباره فیلم جدیدش «پرنده بلند پرواز» صحبت کرده؛ فیلمی که آن را برای نتفلیکس ساخته است.

ایده فیلم جدید سودربرگ در گفت‌وگو با آندره هالَند به دست آمد که برای مدت کوتاهی در مجموعه تلویزیونی The Knick با هم کار کردند. «پرنده بلند پرواز» کاوشی است در دنیای ورزش بسکتبال و صنعتی که پیرامون این ورزش شکل گرفته است؛ و این‌که چه‌طور یک مدیربرنامه با فرد تازه‌کاری آشنا می‌شود و تکانی به این دنیا می‌دهند.

اولین نمایش جهانی فیلم ماه گذشته در جشنواره اِسلَم‌دَنس ۲۰۱۹ رقم خورد و بلافاصله از هشتم فوریه (نوزده بهمن) در نتفلکیس در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفت. این اتفاق – اکران نشدن فیلم در سینماها – برای خیلی‌ها غافلگیرکننده بود و سودربرگ در گفت‌وگوی تازه‌اش درباره آن چنین توضیح داده است: «اگر می‌توانستم به اطلاعات و آمار نتفلیکس دسترسی داشته باشم، آن وقت احتمالاً می‌توانستم به شما ثابت کنم که به این شیوه فیلم خیلی بیش‌تر از زمانی دیده می‌شود که اگر اکران می‌شد…»

سودربرگ در ادامه جنبه‌ها و مزیت‌های دیگر چنین اتفاقی را  شرح داد :«موارد و مزایای دیگری هم هستند که اغلب کسی به آن‌ها توجه نمی‌کند اما برای من مهم هستند و البته برای گروهی دیگر از فیلم‌سازان و آدم‌ها. مزیت دیگر عرضه در نتفلیکس این بود که من دیگر مجبور نبودم به گوشه و کنار دنیا سفر کنم و برای فروش فیلم وقت و انرژی بگذارم. »

روی‌هم‌رفته چنین به نظر می‌رسد که هرچه در عصر دیجیتال جلو می‌رویم، فیلم‌سازان بیش‌تر و بیش‌تری پیرو خط فکری سودربرگ خواهند شد.

  • پلی‌لیست