هنروتجربه: مستند «پسران سندباد» به کارگردانی رضا حائری در سینماهای گروه هنروتجربه اکران شده‌است.

به گزارش روابط عمومی فیلم، در این مستند برای نخستین بار تصاویر آرشیوی از خلیج فارس به نمایش درآمده که به نوعی شاید قدیمی‌ترین فیلم‌های ثبت شده از خلیج فارس و دریانوردان ایرانی است.

رضا حائری کارگردان این مستند در خصوص تصاویر آرشیوی استفاده شده در فیلم توضیح می‌دهد:«تصور کنید در دهه ۳۰ میلادی کسی با دوربین فیلم‌برداری در یکی از این کشتی‌های بادبانی چوبی به اسم «بوم» مشغول فیلم‌برداری است و با دشواری و تکان‌های بسیار کشتی در حال ثبت تصاویر دریانوردان بی‌باک خلیج فارس است. او کسی نیست جز آلن ویلیرز دریانورد استرالیایی که خانم کاپلان سال‌ها بعد مسیر او را طی می‌کند و بخشی از تصاویر آرشیوی که در این فیلم استفاده شده نیز از آرشیو خانوادگی او گرفته شده است. احتمالاً آلن ویلیرز اولین کسی است که این تصاویر متحرک و ارزشمند را از دریانوردان خلیج فارس ثبت کرده. در تصاویری که او از داخل بوم معروف فتح الخیر گرفته چهره دریانوردان مختلف را می‌بینید.»

این فیلم مستند پیش از این در جشنواره‌هایی چون سینما حقیقت، جشن خانه سینما (نامزد بهترین فیلم مستند)، جشنواره جهانی فجر، جشن مستند سازان و جشنواره‌های بین‌المللی چون کازان روسیه و INTIMALENTE ایتالیا مورد توجه قرار گرفته است.