هنر و تجربه ترجمه مریم شاه‌پوری:چهار فیلم ترمیم‌شده آفریقایی برای نخستین بار در زادگاه‌شان به نمایش در می‌آیند.

طبق اعلام پروژه «میراث فیلم آفریقایی»این چهار فیلم ترمیم‌شده آفریقایی به عنوان بخشی از پنجاهمین جشنواره فیلم آفریقایی واگِدوگو برای نخستین بار در زادگاه‌شان به روی پرده می‌روند .ترکیب Pan African در عنوان جشنواره فیلم آفریقایی واگِدوگو( Pan African Film Festival of Ouagadougou )برای اشاره به تمام سیاهان استفاده می‌شود، بر خلاف واژه‌ای مثل African-American که فقط به سیاهان ساکن آمریکا اشاره دارد.

پروژه نامبرده همکاری است میان فدراسیون فیلم‌سازان آفریقایی (FEPACI)، بنیاد فیلم مارتین اسکورسیزی، آرشیو فیلم بولونیا و یونسکو. چهار فیلم مورد اشاره هم «زن چاقوبه‌دست» (تیمیته باسوری، ۱۹۶۹)، «آه، خورشید» (مِد هاندو، ۱۹۷۰)، «وقایع سال‌های آتش» (محمد الاخضر حمینه، ۱۹۷۵) و «میونا موتو» (ژان‌پیئر دیکونگه پیپا، ۱۹۷۵). پروژه «میراث فیلم آفریقایی» هفت فیلم آفریقایی را هم عرضه خواهد کرد که پیش از این به دست پروژه سینمای جهان بنیاد فیلم ترمیم شده‌اند از جمله آثاری از عثمان سمبن، جیرئیل دیوپ مامبِتی، شادی عبدالسلام و احمد المعنونی هستند.

مارتین اسکورسیزی در بخشی از بیانیه‌اش درباره ترمیم و نمایش این فیلم‌ها گفته است: «نمی‌توانم به شما بگویم که چه‌قدر عمیقاً از تماشای این فیلم‌های آفریقایی الهام گرفته‌ام و هیجان‌زده شده‌ام. من دائم سراغ این فیلم‌ها می‌روم و هر بار با تجربه‌ای غنی‌تر روبه‌رو می‌شوم. قدردانی من نسبت به استعدادها، قدرت و دانش سینمای آفریقا همین طور بیش‌تر و بیش‌تر شده است…»

پنجاهمین جشنواره فیلم آفریقایی واگِدوگو از دیروز ۲۳ فوریه (۴ اسفند) کارش را آغاز کرده است و تا دوم مارس (۱۱ اسفند) ادامه دارد.

  • ایندی‌وایر