هنروتجربه: سامانه فروش سینمای ایران صبح امروز(دوشنبه ششم اسفند) با حضور مدیرعامل خانه سینما و مدیرعامل موسسه سینماشهر رونمایی شد.

در ابتدای این مراسم، منوچهر شاهسواری مدیر عامل خانه سینما گفت: «سال‌ها ‌نیازمند شرایطی بودیم تا تولیدکنندگان در سینما و تحلیل‌گران و منتقدان به آمار فروش فیلم‌ها دسترسی داشته باشند تا بتوانند اطلاعات دقیق‌تری درباره آثار در حال اکران به دست بیاورند.»

شاهسواری تاکید کرد: «این سامانه به صورت آنلاین گزارش به روز فروش در سینماها را در اختیار  مخاطب می‌گذارد، البته ممکن است در ابتدا این سایت با مشکلاتی همراه باشد اما بی‌شک مشکلات احتمالی برطرف می‌شود.این سامانه کمک می‌کند که از مخاطب و فضای فیلم در شهرستان‌ها آگاهی داشته باشیم. این سایت از این لحظه به بعد برای همگان قابل دسترسی است و امیدوارم این امر تبدیل به یک فضای علمی تحقیقی شود. پیش از این آمار برای همه قابل دسترسی نبود البته این اطلاعات با آمار فروش که پیش از این ارایه می شد تفاوتی ندارد و تنها جزئیات بیشتری دارد.»

مجید مسچی در ادامه این نشست درباره این سامانه توضیح داد:«تمام سینماها و مجتمع‌های فرهنگی به فروش مکانیزه بلیت وصل هستند، تا پیش از این افراد و صنوف خاص به این اطلاعات دسترسی داشتند اما با تاکید حسین انتظامی سرپرست سازمان سینمایی در انتشار اطلاعات، تصمیم جمعی در سازمان سینمایی گرفته شد تا اطلاعات فروش و گیشه در اختیار همه قرار گیرد. این سامانه چهار نوع اطلاعات از جمله وضعیت کلی سینماها، فروش هر سینما، فروش هر فیلم و دفاتر پخش را در اختیار عموم قرار می‌دهد. آرشیو فیلم ها نیز از سال ۹۱ در این سامانه وجود دارد.این امکان ایجاد شده تا سینماها به صورت آفلاین فروش داشته باشد که برای شهرهایی که ممکن است اینترنت قطع شود هنگام وصل اینترنت اطلاعات را کامل ارائه می کنند. البته اگر یک سالن سینما اطلاعات خود را ارائه نکند، سینماشهر بلافاصله پیگیری می‌شود.»

مسچی در پایان درباره ارائه صحت اطلاعات فروش عنوان کرد: «صحت اطلاعات فروش بستگی به بلیت دارد، در این زمینه نیز مواردی مورد توجه قرار گرفته است. هر بلیتی که برای فیلم‌ها فروخته می‌شود در سامانه ثبت می‌شود. همچنین استفاده از پنل سامانه فروش Panel.cinemashahr.ir از سه‌شنبه هفتم اسفند ماه قابل دسترسی است.»