هنروتجربه ترجمه مریم شاه‌پوری: فقط چند روز از اسکار ۲۰۱۹ گذشته است اما اصلاً این طور به نظر نمی‌رسد که برای صحبت کردن درباره اسکار ۲۰۲۰ زود باشد!

در حال حاضر فیلمی که همه به عنوان یکی از آثار بالقوه فصل جوایز آینده به آن نگاه می‌کنند، «مرد ایرلندی» اثر جدید مارتین اسکورسیزی است. فقط یک مشکل وجود دارد که دست‌کم ذهن برخی را مشغول کرده است: فیلم را نتفلیکس پخش خواهد کرد. بعد از تمام بحث‌ها و جنجال‌هایی که پیرامون اعتبار و ماهیت «روما» به عنوان یک «فیلم واقعی» مطرح شد و این‌که آیا آکادمی باید به آن توجه کند یا نه، این طور به نظر می‌رسد که نتفلیکس برای پخش و عرضه «مرد ایرلندی» می‌خواهد در استراتژی اکران خود گامی بزرگ روبه‌جلو بردارد.

همان طور که به یاد دارید «روما»ی آلفونسو کوارون نتفلیکس را وادار به شکستن قواعد اکرانش کرد و آن‌ها برای اولین بار فیلمی را سه هفته پیش از عرضه مجازی و آنلاین در سینماها به شکل محدود اکران کردند. اما طبق گزارش جدیدی از «هالیوود ریپورتر» اسکورسیزی علاقه‌ای به یک اکران «محدود» ندارد و در همکاری با نتفلیکس به فکر یک اکران گسترده هستند که پیش از این، کسی نمونه‌اش را از نتفلیکس ندیده است.

«مرد ایرلندی» فقط بزرگ‌ترین فیلم تاریخ نتفلیکس نیست (با کارگردانی بزرگ، ترکیب بازیگرانی فوق‌العاده و هزینه تولیدی ۱۲۵ میلیون دلاری) بلکه بهترین گزینه این کمپانی بزرگ است برای این‌که حقانیتش را به خیلی از منتقدان ثابت کند. «لاندرومَت» به کارگردانی استیون سودربرگ، «پادشاهِ» دیوید میشود، «آخرین چیزی که او می‌خواستِ» دی ریس و «پاپِ» فرناندو میرِ‌لِس همگی فیلم‌هایی هستند که نتفلیکس در پایان سال میلادی جاری عرضه خواهد کرد و باید دید استراتژی پخش این کمپانی بعد از موفقیت‌های «روما» در مورد آن‌ها چه‌گونه تغییر خواهد کرد.

  • پلی‌لیست