هنروتجربه: مستندِ ویکتور کوساکوفسکی در سینما به صورت ۴۸ فریم بر ثانیه نمایش داده خواهد شد اما او امیدوارست که بتواند یک نمایش با نرخ فریم اصلی فیلم یعنی ۹۶ فریم بر ثانیه ترتیب دهد!

مدتی می‌شود که دیگر چندان خبری از تلاش‌های هالیوودی برای فیلم‌برداری با نرخ فریم‌های بالاتر شنیده نمی‌شود؛ دقیقاً بعد از پیتر جکسن که فرنچایز «هابیت» را به صورت ۴۸ فریم بر ثانیه به نمایش درآورد و انگ لی که فیلم جاه‌طلبانه‌اش «پیاده‌روی طولانی بیلی لین بین دو نیمه» (۲۰۱۶) با نرخ فریم ۱۲۰ گرفت.

با این‌که استاندارد هنوز همان ۲۴ فریم بر ثانیه است. گهگاه پروژه‌هایی پیدا می‌شوند که از فناوری‌های جدید استفاده کنند و تجربه‌های تازه یا کم‌تر آزموده‌شده‌ای را به ثبت برسانند. یکی از جدیدترین نمونه‌ها مستند خیره‌کننده ویکتور کوساکوفسکی است با نام «اَکورِلا» که تصاویرش با قالب ۹۶ فریم بر ثانیه ضبط شده‌اند و شخصیت اصلی دور از انتظار آن «H2O» یا همان «آب» است!

در خلاصه رسمی فیلم آمده است که «اکورلا تماشاگرانش را به سفری سینمایی می‌برد تا با زیبایی دگرگون‌شونده و قدرت آب مواجه شوند… فیلم بیدارباشی است به انسان‌ها که بفهمند در مقابل اراده این نیروی مطلق و گران‌بها‌ترین عنصر زمین حرفی برای گفتن ندارند؛ از آب‌های یخ‌زده دریاچه‌های روسیه گرفته تا طوفان ایرمای میامی و آبشار آنخل در ونزوئلا، آب شخصیت اصلی فیلم است و با کارگردانی کوساکوفسکی، شخصیت‌های پرشمارش به تصویر کشیده شده‌اند.»

«اکورلا» که در جشنواره‌های ونیز ۲۰۱۸ و ساندنس ۲۰۱۹ روی پرده رفت، از ۱۶ اوت (۲۵ مرداد) به صورت محدود در سینماهای نیویوررک و لس‌آنجلس روی پرده می‌رود.

  • ایندی‌وایر