هنر و تجربه ترجمه مریم شاه‌پوری: ایوا دوورنی از آن کارگردانانی است که در سال‌های اخیر درام‌های آتش‌افروزی درباره نژادپرستی ساخته است اما شاید هیچ‌یک از آن‌ها با مجموعه جدیدش برای نتفلیکس قابل قیاس نباشند!

این مجموعه چهارقسمتی با عنوان «وقتی آن‌ها ما را می‌بینند» درباره همان پرونده جنجالی پنج مرد پارک مرکزی است و بر اساس داستان‌های پنج نفری شکل گرفته است که به‌اشتباه به جنایتی محکوم شدند که در واقع مرتکب آن نشده بودند. اگر از این داستان واقعی بی‌خبرید باید اشاره کرد که در سال ۱۹۸۹ پنج پسر سیاه‌پوست در ارتباط با تجاوزی در پارک مرکزی دستگیر شدند. آن‌ها چند دهه را در زندان سپری کردند و حتی با دانلد ترامپ هم پیوند خوردند! رییس‌جمهور فعلی آمریکا در آن سال دست به انتشار یک آگهی یک‌صفحه‌ای در روزنامه‌های نیویورک زد که در آن خواستار مجازات مرگ برای این پنج نوجوان شده بود.

اما اگر می‌خواهید پیش از نمایش این مجموعه بیش‌تر با سوژه‌های آن آشنا شوید می‌توانید فیلم دیدنی کن برنز مستندساز با نام «پنج نفر پارک مرکزی» / The Central Park Five را تماشا کنید که با رویکردی تندوتیز و اندوه‌بار داستان این پنج قربانی سیستم قضایی را از ابتدا تا پایان – جایی که بالأخره از زندان آزاد می‌شوند – روایت می‌کند.

«وقتی آن‌ها ما را می‌بینند» برای نخستین بار از ۳۱ ماه مه (۱۰ خرداد) از نتفلیکس عرضه خواهد شد.

  • پلی‌لیست