هنروتجربه: علی محمد قاسمی از عدم نمایش فیلم‌های دارای پروانه ساخت ویدئویی در جشنواره‌هایی که ویترین سینمای ایران هستند، انتقاد کرد.

علی محمد قاسمی کارگردان و مدیر فیلم‌برداری سینمای ایران در گفت‌وگویی با باشگاه خبرنگاران جوان،درباره آخرین وضعیت اکران آخرین ساخته‌اش «بیوه سیاه» عنوان کرد:«این فیلم را ویدئویی تولید کردیم و به دنبال دریافت مجوز سینمایی آن هستیم؛ اگر این اتفاق رخ دهد، اکرانش به سال آینده موکول می‌شود.»

او همچنین در انتقاد به عملکرد جشنواره‌های سینمایی در ارتباط با آثار ویدئویی گفت: «همه جای دنیا امکان حضور فیلم‌هایی که ساخته می‌شوند، در جشنواره‌ها وجود دارد؛ اما در کشور ما بین فیلم‌های ویدئویی و سینمایی جداسازی شده و فیلم‌های ویدئویی در جشنواره‌ها که ویترین سینما هستند، حضور ندارند. با وجود آماده بودن نسخه نهایی «بیوه سیاه» جشنواره ملی فیلم فجر آن را به خاطر ویدئویی بودن نپذیرفت و پیش‌بینی می‌کنم، جشنواره بین‌المللی فیلم فجر و جشن خانه سینما هم چنین تصمیم‌گیری داشته باشند. به نظرم این نگاه سیاستی ناصحیح و فکر نشده است؛ این سبک فیلم‌سازی (ویدئویی) در همه جای دنیا موفق بوده و هست. حتی فیلم‌های ویدئویی که در ایران تولید شده، افتخارات بین المللی فراوانی برای ما به همراه داشته است.»

قاسمی در پایان تاکید کرد:« این حفره‌ای است که در ایران باید به آن فکر کنند و قطعاً نباید و نمی‌توانند حجم گسترده‌ای از انرژی، ایده، فکر، نگاه و سرمایه‌ها را نادیده بگیرند؛ چون باعث از بین رفتن انگیزه‌های فیلم‌سازان می‌شوند و این یعنی صدمه دیدن بدنه اصلی سینما. مدیران ضرر چندین برابر این شکل تصمیم گیری و نگاه نادرست را در آینده خواهند پرداخت؛ آن‌ها باید بفهمند شکل دیگری از سینما وجود دارد که اگر آن را نادیده بگیرند، باید هزینه سنگینی بدهند.»