هنر و تجربه: «نشنال جئوگرافیک داکیومنتری فیلمز» چراغ سبز تولید مستند بلند تازه‌ای را داد که به عملیات نجات سال ۲۰۱۸ در تایلند می‌پردازد و نجات بازیکنان تیم فوتبالی در اعماق غاری سیل‌زده را به تصویر می‌کشد.

کوین مک‌دانلد (فیلم‌ساز و مستندساز برجسته‌ای که آثار تماشایی و تحسین‌شده‌ای چون درام «آخرین پادشاه اسکاتلند» (۲۰۰۶) و مستندهایی نظیر «لمس خلأ» (۲۰۰۳) و «زندگی در یک روز» (۲۰۱۱) را در کارنامه دارد)، جان باتسِک، پی.جی. وَن سَندویئک و مایکل لِسلی روی این فیلم کار می‌کنند که درباره دوازده عضو تیم فوتبال «وایلد بورز» و دستیار مربی‌شان ساخته می‌شود که برای زمانی دوهفته‌ای در یک غار گرفتار شده بودند.

این فیلم که فعلاً «نجات از غار تایلند» عنوان گرفته است، به‌واسطه گفت‌وگو با غواصان بریتانیایی متخصص غارها، از جمله ریچارد استَنتِن، جان وولِنتِن، جیسن مالینسن، جیم وارنی و… به خطرهای این جهان و تخصص می‌پردازد. مک‌دانلد درباره فیلم می‌گوید: «این مأموریت نجات بیش از داستانی درباره امید است و به‌راحتی می‌توان گفت داستانی درباره اتحاد بشریت است. این فیلم نگاهی گسترده و ۳۶۰ درجه به این بحران می‌اندازد و از زوایایی غیرمنتظره و با داستان‌هایی گفته‌نشده روایت خواهد شد.»

«نشنال جئوگرافیک داکیومنتری فیلمز» همین چند هفته پیش بود که با مستند تحسین‌شده سال گذشته‌اش یعنی «انفرادی آزاد» / Free Solo تندیس طلایی اسکار بهترین مستند بلند سال و پیش از آن جایزه بفتا را به دست آورد.

  • ورایتی