هنروتجربه:جلسه نقد و بررسی فیلم «جوجه‌ها آخر پائیز جیغ ‌می‌کشند» با حضور مجتبی اسپنانی کارگردان و مجیدصدیقی تهیه کننده فیلم عصر روز چهارشنبه ۱۵ اسفند ماه در پردیس سینمایی گلستان شیراز برگزار شد. اجرای این نشست را رضا زمانی منتقد سینما برعهده داشت.

رضا زمانی در ابتدای صحبت‌های خود به تنوع لوکیشن در فیلم‌های هنروتجربه اشاره داشت:« با توجه به این که فیلم شما در اصفهان ساخته شده، جای خوشحالی است که امسال فیلم‌هایی از شهرهای مختلف را در هنروتجربه ‌می‌بینیم، فیلم‌هایی که دغدغه‌های جدی‌تری دارند. به نظر ‌می‌آید شما به عنوان فیلم‌ساز با دستور زبان سینمای لوباجت آشنایی دارید، لطفا در این مورد این نوع سینما و همین طور در مورد ایده این فیلم صحبت کنید.»

مجتبی اسپنانی در پاسخ به این سوال از علاقه‌اش به سینمای آلترناتیو گفت:«علاقه‌مندی من به سینمای آلترناتیو باعث طراحی یک فضای ابزورد شد که برآیند زندگی جوانان امروزی است. به نظر من هر کسی باید فرصت این را داشته باشد که فیلم‌هایش در هنروتجربه اکران شود، حتی اگر با موبایل ساخته شده باشد. البته منظور من سینمایی است که معطوف به اندیشه باشد. این فیلم از زمان ساخت تا اکران حدود چهارماه طول کشید و به سختی و با حذف حدود ۱۹ دقیقه پروانه نمایش گرفت. بازیگران فیلم همگی از تئاتر اصفهان بودند که بعضی از آن‌ها اولین بار بود جلوی دوربین بازی ‌می‌کردند.»

در ادامه صدیقی نیز در همین ارتباط عنوان کرد:« سینمای لو باجت مدل تولید پیچیده ای ندارد، همین که یک اندیشه وجود داشته باشد کافی است که در راستای تبیین این اندیشه مدلی را برای تولید فیلم طراحی کرد. در واقع فیلم‌نامه به ما پیشنهاد ‌می‌دهد که چه مدلی را برای تولید طراحی کنیم. تولید در این نوع سینما اصلا مشکل نیست، بخش دشوار آن، ارائه و عرضه فیلم است.»

در پایان این نشست تماشاگران سوالات خود را با کارگردان و تهیه‌کننده فیلم در میان گذاشتند.