هنروتجربه:سالانه در ایران هزاران فیلم کوتاه ساخته‌ می‌شود که بسیاری از آن‌ها از قابلیت‌های سینمایی بالایی دارند اما جایی برای دیده شدن و قضاوت شدن ندارند. از سوی دیگر خیلی از آن‌ها با حضور در جشنواره‌های مختلف سینمایی موفق به کسب جایزه و افتخار برای سینمای ایران‌ می‌شوند که نه پوشش خبری لازم نصیب‌شان‌ می‌شود و نه از ارگان‌ها و نهادهای سینمایی مورد تشویق و حمایت قرار‌ می‌گیرند. جالب این‌که تعداد جوایز کسب شده از جشنواره‌های معتبر و مختلف فیلم کوتاه در جهان بیش از فیلم‌های بلند در سینمای ایران است اما انگار دیوار فیلم‌های کوتاه آن قدر کوتاه است که کسی روی آن یادگاری نمی‌نویسد و بهای چندانی به آن نمی‌دهد. شاید مهم‌ترین چالش و در واقع مطالبه فیلم کوتاه در ایران، مسأله اکران و نمایش باشد.

گروه هنروتجربه از ابتدای تشکیل، در کنار نمایش فیلم‌های بلند،سانس‌هایی را هم به فیلم‌های کوتاه اختصاص داد و طی این سال‌ها فیلم‌های کوتاه متعددی در این گروه به نمایش درآمد. اما از ابتدای سال ۹۷ گروه «هنر و تجربه» با طراحی ایده و الگوی جدیدی برای اکران فیلم‌های کوتاه، شش فیلم کوتاه را در یک سانس در برنامه‌های اکران خود قرار داد که اولین سری آن با عنوان «فیلم‌های کوتاه نوروزی» با استقبال خوبی از سوی مخاطبان و علاقه‌مندان همراه شد. تشکیل کمپین‌های مجازی برای تبلیغات خودجوش و حمایت از این فیلم‌ها نیز به گرم‌تر شدن این فضا و توجه و ترغیب مخاطبان به تماشای فیلم‌های کوتاه مؤثر افتاد و شاید بتوان گفت برای اولین بار فیلم‌های کوتاه با مخاطبان قابل قبول بر پرده سینماها به نمایش درآمدند.در نشست‌های نقدو بررسی این آثار در شهرهای مختلف هم تماشاگران استقبال بسیار خوبی کردند.

دومین سری این طرح نیز با عنوان «فیلم‌های کوتاه تابستانه» اجرا شد و شش فیلم دیگر که برگزیده جشنواره‌های معتبر داخلی و خارجی‌ بودند، به نمایش گذاشته شده‌اند. پس از آن با «زمستانه فیلم کوتاه» مجموعه شش فیلم کوتاه برای مخاطب اکران شد تا بدین ترتیب چرخه مجموعه‌ فیلم‌های کوتاه دوباره به «فیلم‌های کوتاه نوروزی» برسد و این روند به عنوان الگویی تازه ادامه داشته باشد.روال اکران بسته‌های فیلم‌های هنروتجربه با اکران فیلم‌های کوتاه روز در اواخر بهمن ادامه یافت و این روند در فروردین ۹۸ نیز با نمایش بسته «بهاریه فیلم‌های کوتاه» که شامل پنج فیلم کوتاه است، ادامه پیدا می‌کند.

اکران مجموعه فیلم‌های کوتاه راه حلی تازه برای حل مشکل اکران سینمای حرفه‌ای کوتاه کشور است و می‌تواند تاحدودی پای مناسبات اقتصادی و گیشه را به سینمای کوتاه باز کند. مهم‌ترین کلید این کار استمرار این طرح و عادت دادن مخاطبان به تماشای فیلم کوتاه است.

در همین زمینه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم در روزهای برگزاری سی‌وپنجمین دوره جشنواره فیلم کوتاه تهران در آبان ماه با اشاره به لزوم افزایش ظرفیت سالن‌های سینما،به موفقیت هنروتجربه در اکران فیلم‌های کوتاه تاکید داشت:«…کما اینکه تاکنون گروه «هنر و تجربه» به عنوان یک فرصت در این زمینه موثر عمل کرده است. این گروه امروز در شهرستان‌ها جای خود را پیدا کرده و حتما از این مسیر فیلم کوتاه هم می‌تواند به پیش برود.»

نوروز فوق‌العاده
آرین وزیر دفتری با فیلم «هنوز نه»، کاوه مظاهری با فیلم «روتوش»، بهمن و بهرام ارک با فیلم «حیوان»، علیرضا قاسمی با فیلم «وقت نهار» و امید شمس با فیلم «شب تولد» در اولین باکس اکران سراسری فیلم کوتاه در ایران حضور پیدا کردند.

اکران این فیلم‌ها  از نهم فروردین در قالب فیلم‌های کوتاه نوروزی در سینماهای گروه هنروتجربه آغاز شد. این فیلم‌ها همزمان با تهران در شهرهای دیگر هم‌چون اصفهان، کرمان، بابل، مشهد و شیراز هم به نمایش درآمده‌اند که با استقبال تماشاگران همراه شدند و در همان نوروز و دربعضی سالن‌ها از جمله سالن اختصاصی هنروتجربه در سینما فرهنگ هم اکران این فیلم‌ها به سانس فوق‌العاده رسید.

آرین وزیر دفتری کارگردان فیلم«هنوزنه» در گفت‌وگویی که در سایت هنروتجربه منتشر شد،دلیل موفقیت این مجموعه را به اتحادی که کارگردان‌های این پنج فیلم کوتاه تاکنون داشته‌اند،عنوان کرد: «ما شش نفر، از صفر تا صد پای فیلم‌های‌مان ایستادیم و همه کار را خودمان انجام دادیم. گرچه ما سرمایه‌ای برای تبلیغات نداشتیم ولی با کمک هم سعی کردیم از پتانسیل فضای مجازی نهایت استفاده را ببریم. همکاری ما شش نفر به اندازه‌ای بوده که انگار همه ما کارگردان یک فیلم هستیم و این اتحاد باعث شد بتوانیم قدمی در جهت بهتر دیده شدن فیلم‌های‌مان برداریم. در ادامه پیگیری‌هایی که خودمان داشتیم، به تدریج حمایت عمومی نیز به جنبش ما اضافه شد.خیلی‌ها فکر کردند که هنروتجربه به فیلم‌های ما امکان متفاوتی داده و یا حمایت ویژه‌‌ای از ما کرده است. ولی حقیقت این است که هیچکس از ما حمایت مالی یا اسپانسرینگ نکرده است. هنروتجربه به ما همان امکانی را داده که پیش از این به بقیه فیلم‌سازان داده بود و ما فقط این امکان را جدی گرفتیم.»

آرین وزیردفتری در پایان درخصوص ادامه‌دار شدن راه این کمپین توضیح داد: «فکر می‌کنم ادامه‌دار شدن این حمایت و استقبال مخاطبان از فیلم‌های کوتاه، به خود فیلم‌سازان مربوط می‌شود. ما حدود چهار ماه برای راه‌اندازی این کمپین و ایده‌پردازی وقت گذاشتیم. به تک‌تک جزئیات اکران فیلم‌های‌مان و حتی به این‌که این پنج فیلم‌ در هر سانس با چه ترتیبی نمایش داده شوند، فکر کردیم. برای همین هم معتقدم ادامه این مسیر به فیلم‌سازان و این‌که چقدر بخواهند از امکان موجود به نفع فیلم‌شان استفاده کنند، مربوط می‌شود.»

تابستان داغ
«سایه فیل» ساخته آرمان خوانساریان، «# ساعت چهار» ساخته عاطفه محرابی، «تناوب» ساخته علی خوشدونی فراهانی، «سکوت» ساخته مشترک فرنوش صمدی و علی عسگری، «باران آهسته می‌بارد» ساخته سعید نجاتی، «مارلون» ساخته درناز حاجیها از جمله فیلم‌هایی بودند که از هفته دوم مرداد ماه به نمایش درآمدند.

آثار حاضر در بسته دوم اکران فیلم‌های کوتاه در حدود ۴۰۰ جشنواره بین‌المللی شرکت داشته‌ و بیش از ۱۰۰ جایزه بین المللی دریافت کرده‌اند. حضور سه زن فیلم‌ساز نیز از نکات قابل توجه این بسته بود. این فیلم‌ها حتی توانستند مرزهای کشور را درنوردند و تور اروپایی این فیلم‌ها از ایتالیا و جشنواره «افق‌های ایران» همزمان با اکران هنروتجربه آغاز شد.

سعید نجاتی کارگردان «باران آهسته می‌بارد» در گفت‌وگوی خود با سایت هنروتجربه تشکیل مجموعه تابستانه فیلم‌های کوتاه را چنین توضیح داده‌است:«پس از دوره قبل یعنی اکران نوروزی فیلم کوتاه در گروه هنروتجربه فکر کردم، یک فیلم خارجی دارم  وباید چهار تا فیلم خارجی پیدا کنم تا آن مجموعه را اکران کنیم. بعد از این کار متوجه شدم فیلم‌سازان دوسه تا از این کارهایی که انتخاب کردم در ایران نیستند و جا انداختن این مجموعه نیاز به تلاش شبانه روزی دارد. بعد از آن چند فیلم دیگر جایگزین شدند و یک مجموعه تازه از فیلم‌های خوب فراهم آمد. خدا رو شکر هنروتجربه حمایت کرد و کار راه افتاد. امیدوارم بچه‌های فیلم کوتاه حمایت کنند و این خیلی مهم است.به همه فیلم‌کوتاه‌سازان می‌گویم که آسیاب به نوبت است. اگر ما در اکران جواب بگیرم آن‌ها هم جواب می‌گیرند چون همه ما به هم وصل هستیم. من از سینمای جوان توقع همراهی دارم چون چهار فیلم این مجموعه متعلق به آن جا است. منصفانه این است که همیشه و در همه دوره‌ها انجمن همراه ما بوده است.»

زمستان گرم
«زمستانه فیلم کوتاه» مجموعه شش فیلم کوتاه «دیدن» سهیل امیر شریفی، «فروزان» میرعباس خسروی نژاد، «نسبت خونی» حسین امیری دوماری، پدرام پور امیری، «و می‌گذریم …» پریسا گرگین، «آینه‌های پریده رنگ» سالم صلواتی، «تو هنوز اینجایی» کتایون پرمر، محمد روحبخش است که در گروه «هنر و تجربه» در حال اکران است. در این مجموعه شش فیلم کوتاه به نمایش درآمد که این آثار در اکران و در فستیوال‌ها موفق بودند و حتی تعدادی از این فیلم‌سازان در جشنواره فیلم فجر فجر حضور پیدا کردند. حسین امیری دوماری و پدرام پور امیری با فیلم سینمایی «جان دار» در بخش نگاه نو، سهیل امیر شریفی با فیلم کوتاه «گسل»، کتایون پرمر و محمد روحبخش با فیلم کوتاه «تو هنوز اینجایی» اجازه حضور در جشنواره را پیدا کردند.
شهر صنعتی عسلویه نیز در کنار بروجرد،بندرعباس،کرمانشاه،گرگان،خرم آباد،قم و…میزبان اکران‌های سراسری فیلم کوتاه شد و تبلیغات فیلم کوتاه توانست جد‌ی‌تر ادامه پیدا کند.

میرعباس خسروی: تلاش و تبلیغات اصولی عامل موفقیت ما شد
برای پایان این گزارش بی‌مناسبت ندیدم با میرعباس خسروی که با فیلم کوتاه «فروزان» در مجموعه «زمستانه فیلم کوتاه» حضور دارد، درباره تجربه‌‌اش در زمینه اکران فیلم‌های کوتاه و چرایی موفقیت بسته‌های فیلم کوتاه در سال ۱۳۹۷ گفت‌وگو کنیم. او در این زمینه به خبرنگار هنروتجربه گفت:«به اعتقاد من انتخاب ۵-۶ فیلم برای این مجموعه‌ها مخاطب را خسته نمی‌کند و زمان ۹۰ تا ۱۰۰ دقیقه مدت ایده‌آلی است که مخاطب بتواند چند فیلم کوتاه متنوع ببیند. این جذابیت البته به چیدمان فیلم‌ها برمی‌گردد که چه فیلمی اول نمایش داده شود و چه فیلمی آخر. اگر فیلمی تلخ باشد باید فیلم بعدی زهر آن را بگیرد. در این سه باکس اکران نوروزی، تابستانه و زمستانه این چیدمان با دقت لحاظ شده بود. ضمن این که با آنونس‌های ۱۰-۱۵ ثانیه‌ای بین فیلم‌ها مخاطب ذائقه عوض می‌کند.»

او درباره دلیل موفقیت‌آمیز بودن اکران فیلم‌های کوتاه عنوان کرد: «اکران فیلم‌های کوتاه سه بال اصلی دارد. اول هنروتجربه و زیرساخت‌های آن است. سپس تلاش فیلم‌سازها و درنهایت استقبال مخاطب. اگر این سه ضلع خوب عمل کنند و هماهنگ باشند اکران موفقی خواهیم داشت وگرنه این کار شکست می‌خورد. در اکران عمومی هنروتجربه فیلم‌سازها تلاش چندانی برای اکران ندارند و عملا دوبال هنروتجربه و استقبال مخاطب کارکرد دارد اما همه فیلم‌سازان فیلم کوتاه برای اکران فیلم‌هایشان درگیر می‌شوند. ما برای اکران «زمستانه فیلم کوتاه» سه ماه و نیم کامل درگیر اکران شدیم.»

او ادامه داد: «تبلیغات ما چند بخش دارد از جمله: آماده سازی متریال برای شروع اکران،  اطلاع‌رسانی هدفمند، هماهنگی برای افتتاحیه خیلی خوب، هماهنگی برای شهرستان‌ها و…در این مسیر البته گروه‌های خودجوشی در شهرستان‌ها به کمک ما آمدند و برای ما تبلیغات کردند. ما برای اولین‌بار توانستیم در شهر صنعتی عسلویه و بروجرد اکران فیلم کوتاه داشته باشیم. ضمن این که با همکاری تیم ووشو یک اکران تازه را تجربه کردیم.»

او درباره استمرار این روند اشاره داشت: «ما در گروه سوم اکران فیلم کوتاه فضای مجازی را خیلی جدی گرفتیم. تعداد مخاطبان مجازی ما در اینستاگرام حدود سه برابر شده است و تعامل خوبی با انجمن سینمای جوان( دفتر تهران و دفاتر شهرستان‌ها) برقرار کردیم. ما تعداد رسانه‌های مجازی را از کانال هنروتجربه و فضاهای مجازی شخصی به ایسفا و رسانه‌های مجازی انجمن سینمای جوان ارتقا دادیم. عامل اصلی موفقیت این اکران صمیمیت گروه‌های مختلف در انتقال تجربیات است تا گروه‌های جدید ادامه منطقی تجربی قبلی باشند. من تاکنون چند جلسه با گروه جدید برای اکران نوروزی فیلم کوتاه داشتم تا صفحات مجازی و تجربیات ما به آنان منتقل شود و این مسیر ادامه خوبی داشته باشد.»