هنروتجربه:نشان یونسکو طی مراسمی از سوی کمیسیون ملی یونسکو با حضور هنرمندان و مسئولان به فیلم سینمایی «۲۳ نفر» رسید.
کمیسیون ملی یونسکو امسال فیلم سینمایی «۲۳ نفر» را به عنوان فیلم برگزیده سال با محوریت «صلح و دفاع» انتخاب و طی مراسمی  نشان یونسکو با حضور مسئولان و هنرمندان به فیلم سینمایی «۲۳ نفر» به کارگردانی مهدی جعفری تعلق گرفت.
در این مراسم که از سوی کمیسیون ملی یونسکو در ایران به دبیری حجت الله ایوبی برگزار شد از کارگردان، تهیه کننده و بازیگران نوجوان این فیلم سینمایی تجلیل شد.
حجت الله ایوبی دبیر کمیسیون ملی یونسکو در این مراسم ضمن تشکر از عوامل فیلم سینمایی «۲۳ نفر» گفت: «ما نماینده و صدای جمهوری اسلامی در ایران در یونسکو هستیم و چه زبانی بهتر از هنر و سینما که بتواند مردم نازنین ایران زمین را نمایندگی کند. ما در رشته‌های مختلف هنر با بسیاری از کشورهای جهان قابل قیاس هستیم، اما در سینما فقط با چند کشور می‌شود فیلم و سینمای ایران را مقایسه کرد و این محصول نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است.»
ایوبی در ادامه این مراسم درمورد  فعالیت‌های فرهنگی کمیسیون ملی یونسکو  عنوان کرد: از امسال کمیسیون ملی یونسکو یک فیلم ایرانی و چند فیلم کوتاه و مستند را به عنوان سفیر جمهوری اسلامی در کشورهای مختلف نمایش خواهیم داد. خوشحال هستم که این راه با فیلم درخشان «۲۳ نفر» آغاز می‌شود؛ فیلمی که از جهت هنری، فیلم‌نامه، کارگردانی و بازی‌ها بی‌نظیر و نشان دهنده عظمت مردم این سرزمین است. فیلمی که بعد از دیدن آن به ایرانی بودن خود می‌بالید.
«۲۳نفر» فیلمی به کارگردانی مهدی جعفری اقتباسی از خاطرات گروهی از رزمندگان نوجوان ایرانی در هشت سال دفاع مقدس است که از سال ۱۳۶۱ به اسارت نیروهای عراقی درآمدند. این فیلم در سی وهفتمین جشنواره فیلم فجر سمیرغ بلورین بهترین فیلم از نگاه ملی را دریافت کرد و سیمرغ نمادین جشنواره به نماینده این ۲۳ آزاده اهدا شد.